1- مالیات خودرو چیست؟

در نتیجه در مثال ما، تنها مازاد یک و نیم میلیارد تومان، یعنی 270 میلیون تومان مشمول مالیات بر ماشین بوده که طبق جدول مالیات خودرو سال 1401 که در بخش قبل ارائه نمودیم، مشمول نرخ مالیاتی 1% می باشد. ۲با توجه به حداقلی که برای ارزش خودرو های مشمول مالیات در قانون بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است، یعنی مبلغ یک و نیم میلیارد تومان، می توان نتیجه گرفت که تقریبا هیچ خودروی داخلی مشمول مالیات خودرو 1401 نبوده و مالیات ماشین ۱۴۰۱، تنها شامل خودروهای وارداتی می باشد؛ مگر در فرضی که یک شخص، مالک دو یا چند خودروی داخلی بوده که مجموع ارزش آن ها به یک و نیم میلیارد تومان می رسد. بنابراین اشخاصی که مالک دو یا چند ماشین بوده که ارزش هر کدام از آن ها به تنهایی کمتر از یک و نیم میلیارد تومان بوده ولی در مجموع بیش از یک و نیم میلیارد تومان می باشد، مشمول مالیات بر ماشین 1401 می باشند. بنابراین مبلغ مالیات بر خودرو در این مثال، 27 میلیون تومان خواهد بود. به محض اعلام رسمی مهلت پرداخت مالیات خودرو، برای سال 1401 زمان مزبور، به این بخش از مقاله اضافه شده و مقاله به روز رسانی می شود.

بر اساس قانون مالیات خودرو که در بخش اول مقاله توضیح دادیم، تا میزان یک و نیم میلیارد تومان، ارزش خودرو یا مجموع خودروهای تحت تملک یک شخص، آن فرد از پرداخت مالیات بر خودرو ۱۴۰۱ معاف می باشد. خوانندگان محترم می توانند، جدول ماخذ محاسبه مالیات خودرو سال 1401 را از طریق دانلود فایل زیر، دریافت نمایند. اشخاص متقاضی نیز می توانستند برای پرداخت پرداخت مالیات خودرو به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو مراجعه نمایند. بنابراین، در این مقاله به بررسی مسئله مالیات بر ماشین می پردازیم. لازم به ذکر است، نرم افزار مالیات من، توسط سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف دسترسی راحت تر به امکاناتی همچون ثبت نام الکترونیکی جدید در سامانه عملکرد، اخبار مالیاتی، پرداخت الکترونیکی، مشاهده اظهارنامه های مالیاتی سال های گذشته و مواردی از این قبیل طراحی شده است. 2- چه خودروهایی مشمول مالیات خودرو ۱۴۰۱ می شوند؟ چه خودروهایی مشمول مالیات خودرو ۱۴۰۱ می شوند؟ در بخش های قبل، پس از توصیف مالیات خودرو، به این سوال پاسخ دادیم که چه خودروهایی مشمول مالیات بر ماشین ۱۴۰۱ می شوند؟ در بخش های قبل، به تعریف مالیات خودرو پرداخته و به این سوال ، پاسخ دادیم که چه خودروهایی مشمول مالیات بر ماشین ۱۴۰۱ می شوند.

ضمانت اجرایی که برای عدم پرداخت مالیات بر خودرو 1401 در قانون در نظر گرفته شده است، آن است که ثبت نقل و انتقال خودروهایی که مشمول مالیات خودرو ۱۴۰۱ بوده، پیش از پرداخت مالیات متعلقه، امکان پذیر نمی باشد و در صورت تخلف از این حکم و ثبت نقل و انتقال ماشین، متخلفین در پرداخت مالیات مربوط به آن خودرو، مسئولیت تضامنی خواهند داشت. به موجب قانون بودجه ۱۴۰۱، کلیه اشخاصی که مالک خودرو بوده و ارزش خودرو یا مجموع خودروهای تحت تملک آن اشخاص، بیش از یک و نیم میلیارد تومان باشد، موظف هستند که تا بهمن ماه 1401 برای پرداخت مالیات خودرو اقدام نمایند و در صورت عدم پرداخت، مشمول جرایم سنگین مالیاتی می شوند. لذا لازم است، این افراد، در زمان مقرر و به میزان مشخصی اقدام به پرداخت مالیات خودرو نمایند. 3- نحوه محاسبه مالیات خودرو ۱۴۰۱ به چه صورت می باشد؟ اگر چه مهلت پرداخت مالیات بر ماشین، در سال 1401 هنوز، رسما اعلام نشده، اما با توجه به مهلت مقرر در سال گذشته، می توان پیش بینی کرد که زمان مقرر در سال ۱۴۰۱ نیز به همان منوال می باشد.

کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون مالیات خودرو در سال 1401 پاسخ دهند. مالیات ارزش افزوده ، مالیات سکه ، مالیات بر درآمد اجاره املاک و مالیات بر درآمد خودرو، نمونه هایی از این مالیات ها می باشد. این کد را در کادر مربوطه وارد کرده و مجددا دکمه ورود را بزنید. مهلت پرداخت مالیات بر خودرو در سال گذشته تا پایان بهمن ماه سال جاری بوده و طبق قانون بودجه، سازمان امور مالیاتی کشور موظف بوده است، حداکثر تا پایان خرداد ماه سال جاری، نسبت به شناسایی و معرفی مالکین خودروهای مشمول این قانون اقدام نماید و مراتب را به اطلاع آنها برساند. تمامی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که مالک خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود یا فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل خود بوده، به نحوی که مجموع ارزش آن خودرو یا خودروها تا پایان سال ۱۴۰۱، بیش از ۱۰ میلیارد ریال باشد، موظف به پرداخت مالیات سالانه خودرو خواهند بود.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با مجله خبری mycarrental وب سایت خود باشید.