کدام خودرو ها با احیای برجام سی درصد ارزان خواهند شد؟ | همزمان

همزمان با انتشار اخبار ضدونقیضی در خصوص برجام، نوسانات قیمتی در بازار خودرو به حداقل رسیده و خریدوفروش نیز در این بازار قفل شده است.

– روزنو :یک کارشناس صنعت خودرو گفت: تا زمانی که برجام اثرات ضدِتورمی در کشور نشان دهد حداقل یک تا دو سال طول خواهد کشید و بنده بعید می دانم که اصلاً ما به آن نقطه برسیم.

کاکایی در ادامه گفت: در خصوص خودروهای وارداتی به محض اینکه برجام امضا شود و از فردا تبادلات آزاد شود قیمت ها در این بازار افت خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: تا زمانی که برجام اثرات ضدِتورمی در کشور نشان دهد حداقل یک تا دو سال طول خواهد کشید و بنده بعید می دانم که اصلاً ما به آن نقطه برسیم.

در نتیجه برجام شاید فشار فروش بیاورد و بازار راکدتر شود؛ اما قیمت پایه این خودروها تغییر نخواهد کرد.

رفتار هریک از این ها در قبال برجام متفاوت است.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر این اتفاقات رخ ندهد و تنها اعلام شود که برجام امضا شده است بازار چه واکنشی نشان خواهد داد؛ گفت: بازار به طور هیجانی چند روز کاهش قیمت ها را تجربه خواهد کرد و این هیجانات را دلالان تزریق می کنند و مردم عادی که سال ها پول های خود را در بازار خودرو گذاشته اند با قیمت های پایین، خودروهای خود را می فروشند و دلالان که در ابتدا خریدار بو ده اند دو تا سه ماه دیگر خودروها را با قیمت ها بالاتر می فروشند.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، در گفت وگو با خبرنگار قرن نو در خصوص تأثیر برجام بر بازار خودرو گفت: در حال حاضر سه دسته خودرو در بازار داریم که عبارت اند از خودروهای تولید داخل مانند سمند، تیبا، کوییک و غیره و یک سری خودرو مونتاژ داخل داریم مانند دیگنیتی، هایما، جک و غیره که از چین وارد می شوند و در داخل کشور مونتاژ می شوند و در این بین یک سری خودرو وارداتی داریم که چهار سال از واردشدن آن ها به کشور می گذرد.

همزمان با انتشار اخبار ضدونقیضی در خصوص برجام، نوسانات قیمتی در بازار خودرو به حداقل رسیده و خریدوفروش نیز در این بازار قفل شده است.

در چهار سال گذشته، بررسی قیمت خودروهای وارداتی حاکی از حباب سی درصدی است و اضافه بر کاهش ارزش ریال، قیمت این خودروها بالا رفته و در نتیجه زمانی که خودرو های جدید به بازار می آیند بدیهی است که آن حباب خواهد ترکید و در نتیجه حداقل می توان انتظار کاهش سی درصدی قیمت را در این قبیل خودروها داشت.

امیرحسین کاکایی در ادامه افزود: در حال حاضر نزدیک به شش ماه است که بازار در رکود است؛ اما قیمت ها در بازار خودرو بالا می رود.

این سه سناریو زمانی برای بازار خودرو اجرایی می شود که برجام به طور کامل اجرا شود؛ به این معنا که درآمد ارزی بالا رود و تبادلات تجاری از سر گرفته شود.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه افزود: در خصوص خودروها چینی تولید داخل، اگر دلار پایین آید قیمت این خودرو نیز کاهش خواهد یافت؛ اما اگر دلار پایین نیاید قیمت این خودرو نیز پایین نخواهد آمد؛ حتی اگر مشتری در بازار نداشته باشد قیمت خودروهای چینی بالای هفتصدمیلیون تومان تقریباً در بازار آزاد است و در نتیجه با وقوع برجام، نوسان چشمگیری نخواهد داشت مگر اینکه دلار ریزش کند.

کلید واژه ها: خودرو – بازار خودرو – بازار – برجام – کارشناس صنعت – صنعت خودرو – خودروهای تولید داخل – کارشناس – انتشار – داخل – مونتاژ – احیای برجام – اخبار – تولید داخل – امیرحسین – کشور – شوند – صنعت – خبرنگار – گفت وگو – دو سال – تولید – زمانی – کوییک – ارزان – احیای – نشان – بنده – نقطه – درصدمنبع

وی در ادامه افزود: در خصوص خودروهای تولید داخل مانند سمند، دنا و تیبا شاید کمی کاهش داشته باشیم اما نمی تواند این کاهش قیمت چشمگیر باشد مگر اینکه ارزش ریال بالا رود.