کاپوتاژ ماشین؛ مدارک، قیمت و مراحل کابوتاژ خودرو همه در یک جا

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، کاپوتاژ هم به صورت هوایی، هم ریلی و هم جادهای انجام میشود. وقتی عطش ماجراجویی به سراغ شما میآید، ذهن شما در جستجوی گشتوگذار بیقرار میشود. 9. اگر در طول مسیر، درگیر حادثهای شوید و در طول مدت زمان مشخص، محموله نتواند به مقصد برسد، باید با ذکر علت و موجبات تاخیر از گمرک مبدا، درخواست تمدید زمان کنید. مدت زمان را گمرک مبدا با توجه به وسیله نقلیه و مسافت و کیفیت مسیر و همچنین فصول مختلف سال، معین میکند. گمرک مبدا در صورتی که درخواست تمدید، قبل از پایان یافتن مدت زمان تعیین شدهباشد و علل ذکر شده را موجه تشخیص دهد، میتواند مدت زمان را تمدید کند. دلیل اینکه به دنبال کاوش در سرزمینهای دیگر هستید، اهمیتی ندارد. بعضی کشورها نسبت به ورود وسایل نقلیه از یک سالی قبلتر اجازه ورود نداده و تعدادی دیگر نیز به برگه بیمه شخص ثالث شما توجه ویژهای خواهند داشت. اگر کاپوتاژ به روش هوایی را توضیح دهیم باید بگوییم که: حمل و نقل مسافر، محمولههای پستی یا کالا بین مبدا و مقصدی که در یک کشور باشد را کاپوتاژ هوایی میگوییم.

اگر قصد داشتهباشید، مجددا کالای کاپوتاژ را وارد کنید، پرداخت عوارض گمرک و سود بازرگانی مشمول شما نخواهد شد. کد مرسوله به شما نمایش داده میشود و میتوانید با وارد کردن کد مرسوله در سایت اداره پست میتوانید وضعیت ارسال را پیگیری کنید. اگر آدرس پستی دقیق نباشد یا زمانیکه مامور پست به آدرس مربوطه مراجعه میکند، شخصی برای دریافت مرسوله در محل حضور نداشته باشد کارت خودرو شما برگشت میخورد. بعد از دریافت پروانه خروج موقت از اداره گمرک، باید به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی کشور، برای تهیه مواردی که در زیر برای شما شرح میدهیم مراجعه کنید. میتوانید با ارائه مدارک به ادارات گمرک مراجعه کنید و برگه کابوتاژ خود را تحویل بگیرید. قبضینو یکی از روشهایی است که میتوانید به کمک آن متوجه شوید سند مالکیت خودرو به نام شما ثبت شده است یا خیر! توجه داشته باشید که شماره پلاک، شماره موبایل و کد ملی باید به نام یک شخص باشد وگرنه امکان استعلام وضعیت سند مالکیت خودرو وجود ندارد. اگر میخواهید یک سفر خاطرهانگیز با خودرو شخصی خود را تجربه کنید، حتما باید مراحل کاپوتاژ ماشین که در این مقاله به شرح آن پرداختیم را طی کنید. در این شرایط میبایست با ارائه مدارک به اداره گمرک، مجوزی به نام کاپوتاژ ماشین شخصی دریافت کنید.در این مقاله به تعریف این کلمهی عجیب و غریب میپردازیم.

تا به حال به حمل کالا از طریق دریا یا رودخانههای مرزی فکر کردهاید؟ 4. حال اگر کالای به مقصد نرسیده مجاز باشد، مجوز خروجی برای آن صادر میشود؛ ولی اگر کالای کران بری ممنوع باشد، قاچاق محسوب میشود. 2. اگر صادر شدن کالایی ممنوع یا کالاهای مجاز مشروط باشد، کاپوتاژ آنها با تعهد از گمرک صورت میپذیرد. اگر کالایی صدور آن ممنوع باشد تا زمانی که مجوزی از اداره کل گمرک داده شود مورد قبول کاپوتاژ نخواهد بود. فقط میبایست با ارائه مدارک الزامی به اداره گمرک، مجوزی تحت عنوان کاپوتاژ ماشین شخصی دریافت کنید. 3. اگر اعتبار پروانه کاپوتاژ برای رسیدن به گمرک مقصدر تمام شدهباشد و تا 3 ماه بعد از انقضای آن صاحب کالا گواهینامه ورود به گمرک مقصد را تحویل ندهد؛ کاپوتاژ تحت عنوان به مقصد نرسیده خطاب میشود. داشتن این برگه الزامی نیست ولی برای راحتی در مرز توصیه میشود. به همراه داشتن تصویر صفحه اول گذرنامه و تکمیل فرم درخواست فارسی و لاتین که برای اخذ گواهینامه بین المللی الزامی هستند. خروج خودروهای بالای ۲۰ سال، منوط به اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی میباشند. در واقع کاپوتاژ ماشین به این معناست که شما برای خروج از کشور با ماشین شخصیتان، باید از اداره گمرک ایران مجوز خروج از کشور بگیرید.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت مجله خبری mycarrental.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، متقاضی برای گرفتن دفترچه بین المللی باید مدارکی را همراه داشته باشد: اصل پروانه خروج موقت، اصل گذرنامه مالک یا راننده، کارت خودرو یا شناسنامه مالکیت خودرو و نسبت به تکمیل فرمهای مربوطه نیز اقدام کند. پس از گرفتن تمامی این مدارک، متقاضی میتواند، پلاک ترانزیت را تحویل بگیرد. این دفترچه حاوی تمامی اطلاعات خودرو و راننده آن است که شماره سریال منحصر به فردی دارد. 5. تمامی کالاهایی را که مجوز صادر شدن دارند، میتوان با قوانین مذکور با عنوان کاپوتاژ حمل کرد. حمل کالا از گمرک یک کشور به گمرک دیگر همان کشور را با عنوان کاپوتاژ نامگذاری کردهاند. مدت زمانی که این کاپوتاژ اعتبار دارد، یک ساله است و اگر کمتر از یک ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد؛ باید آن را تمدید کنید. 8. اگر کالای کاپوتاژ در مدت زمان مشخص به مقصد نرسد، به تشخیص رئیس گمرک مشمول جریمه میشود.