وزارت صنعت: پذیرش درخواست 24 شرکت برای واردات خودرو | براساس

– ، نشست بررسی ظرفیت های انتقال فناوری و برنامه ساخت داخل توسط شرکت های متقاضی واردات خودرو با حضور معاون صنایع حمل و نقل و مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار و برنامه های دولت در تصویب آیین نامه واردات خودرو برای افزایش عرضه و رقابتی تر شدن بازار تشریح شد.

تهیه پیش نویس دستورالعمل اجرایی واردات خودرو با نظرخواهی از کارشناسان و صاحب نظران حوزه های مرتبط و تضارب آرا با نمایندگان تام الاختیار دستگاه های اجرایی مربوطه برای ارائه به هیأت وزیران، اعلام فراخوان عمومی دریافت برنامه واردات (شامل برند، مدل خودرو، مشخصات فنی، قیمت، نحوه واردات، تعداد و غیره) و همچنین جزییات برنامه سرمایه گذاری فناورانه در زنجیره ارزش صنعت خودرو توسط شرکت های متقاضی واردات خودرو، تهیه لیست نهایی وارد کنندگان حائز شرایط بر اساس اصول کلی قانون ساماندهی صنعت خودرو و آیین نامه واردات خودرو، از جمله اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

با ارائه اطلاعات و برنامه های تکمیلی شرکت های متقاضی و همچنین رفع اشکالات وارده از سوی مجلس شورای اسلامی به آیین نامه واردات خودرو که در نشست روز یکشنبه هیأت وزیران به تصویب رسید، روند اجرایی واردات خودرو به زودی با ثبت سفارش و تخصیص ارز آغاز خواهد شد.

براساس اعلام وزارت صنعت در مرحله نخست، درخواست 24 شرکت متقاضی که شرایط اصلی دستورالعمل اجرایی آیین نامه را دارند مورد پذیرش قرار گرفته شده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: واردات خودرو – خودرو – واردات – وزارت صنعت – انتقال فناوری – سرمایه گذاری – وزارت صنعت، معدن و تجارت – ساخت داخل – آیین نامه – صنعت، معدن و تجارت – صنعت – نامه – تولید – وزارت – درخواست – مورد – برنامه – سرمایه – شرکت – انتقال – افزایش – فناوری – متقاضی – پذیرش – صنایع – دستورالعمل – خودروسازان – قطعه سازان – منابع ارزی – هم افزاییمنبع

در ادامه این نشست، نمایندگان شرکت های متقاضی واردات خودرو به بیان دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در پایان نیز مقرر شد در چارچوب ضوابط تعیین شده، مدارک و مستندات تکمیلی موردنیاز به معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شود.

در این نشست همچنین لزوم دستیابی به عواید واردات خودرو به گستره وسیع تری از جامعه با تأکید بر واردات خودروهای زیر 10 هزار یورو، الزام وجود نمایندگی اصلی و ارائه خدمات پس از فروش گسترده تصریح شد.

در این مدت، 380 فقره درخواست واردات خودرو از سوی متقاضیان دریافت شد که در کارگروه تجارت و ارتباطات بین الملل معاونت صنایع حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت و پس از ارزیابی های اولیه، در مرحله نخست، درخواست 24 شرکت متقاضی که شرایط اصلی موضوع دستورالعمل اجرایی آیین نامه را برخوردار بودند، مورد پذیرش قرار گرفته و با آن ها جلسات حضوری برگزار شد.

اولویت های واردات خودرو، اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش ساخت داخل، توسعه تولید خودروهای اقتصادی، انتقال فناوری و دانش فنی، مشوق های سرمایه گذاری و تولید، منابع ارزی مورد نیاز، ثبت سفارش و تخصیص ارز، سرمایه گذاری خارجی، هم افزایی خودروسازان و قطعه سازان و فرصت های فناورانه پیش روی صنعت خودرو، از جمله موضوعاتی بودند که در این نشست مشترک از سوی سیاستگذار صنایع حمل و نقل کشور مورد تأکید قرار گرفتند.

آیین نامه واردات خودرو اصلاح شد”همچنین با برگزاری جلسات کارشناسی برای بررسی سازوکارهای تعیین نحوه تخصیص ارز با نماینده بانک مرکزی، جلسات کارشناسی برای بررسی پیشنهادات حوزه نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی با برخی از شهرداری ها، شرکت های تاکسیرانی و اتوبوسرانی، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و سرمایه گذاران داخلی و خارجی، نسبت به بررسی های همه جانبه موضوع واردات اقدام شد.

شایان ذکر است، طی شش ماه گذشته، معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تهیه پیش نویس آیین نامه واردات خودروهای سواری و سیر مراحل اجرایی تصویب آن در هیأت وزیران که پس از حدود 5 سال از ممنوعیت آن، بار دیگر از سر گرفته خواهد شد، اقدامات لازم را برای تهیه سازوکار اجرایی آن آغاز نمود.

در جلسات حضوری، پس از توضیح دقیق شرایط فعلی واردات و انتقال فناوری، از متقاضیان خواسته شد طی نامه رسمی به طور مشخص، نام و مدل خودروی موردنظر، تعداد کل تقاضا، قیمت فوب، تعداد قابل عرضه تا پایان سال 1401 و برنامه انتقال فناوری و سرمایه گذاری فناورانه را اعلام نمایند.