ورود عملیاتی دولت به بازار خودرو و فولاد

 

رضا تقی پورانوری عملکرد دولت سیزدهم در بخش صنعت و خودروسازی را رو به رشد توصیف کرد و گفت:‌ در دولت گذشته، وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود سه سال بلاتکلیف بود و تصمیم‌گیری‌های متناقض و دارای اشکال انجام می‌شد و در چنین شرایطی بخش صنعت کشور آسیب دید.

 منبع

تقی پور انوری با اشاره به رشد ۲۸۹ درصدی تولید خودرو توسط خودروسازهای بزرگ کشور در بهار امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و و حذف تدریجی قرعه‌کشی خودرو، همراه با واگذاری مدیریت دو خودروساز بزرگ کشور به بخش خصوصی از اقداماتی است که دولت آیت الله رییسی در یک سال گذشته به صورت عملیاتی به آن ورود کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ در سال ۹۸ به دلیل سوء مدیریت دولت، از اسفند ۹۸ تا مرداد ۹۹ قیمت فولاد سه برابر شد. اما در ۹ ماه گذشته در دولت سیزدهم، تقریبا این قیمت ثابت نگه داشته شده است که نشان دهنده اهمیت نقش دولت و حاکمیت در بازار است که دولت سیزدهم به خوبی آن را مدیریت کرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به رغم تلاش‌های دولت سیزدهم در بخش صنعت و خودرو، اما اقدامات انجام شده در بخش صنعت و معدن کافی نیست. البته برای حل مشکلات صنعت خودرو، راه حل‌های زیادی به دولت ارائه دادیم و ارائه ایده‌ها و طرح‌ها در این زمینه می‌تواند در بهبود بخش خودرو کشور اثر گذار شود.

وی با اشاره به فرامین رئیس جمهور برای ارتقای کیفی و کمی تولید خودرو داخلی گفت: از زمانی که رئیس جمهور فرامینی را در حوزه تولید و فروش خودرو اعلام کردند، میزان تولید دو خودروساز بزرگ کشور افزایش یافته و به حدود ۲۴۷ هزار دستگاه خودرو رسید.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بر اساس منحنی‌هایی که ما هر هفته در بخش خودرو صنعت رصد می‌کنیم،‌ نسبت به زمان مشابه در سال قبل آمار رو به رشدی را شاهد هستیم. ولی ضروری است بخش واردات خودرو ساماندهی شود و در این زمینه پیشنهادات لازم به وزارت صمت داده شده و منتظر اقدام عملی دولت در بخش واردات و تولید خودرو هستیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: اینکه برخی از دولتمردان مدعی هستند که در یک سال گذشته مشغول آوار برداری از اقدامات اشتباه دولت قبل هستند، درست است. چرا که در حوزه صنایع، دولت قبل می‌توانست تصمیمات بهتری بگیرد ولی به دلیل عدم یکپارچگی و هماهنگی در بخش صنعت، صنایع و معادن کشور مغفول ماندند.

ورود عملیاتی دولت به بازار خودرو و فولاد