هدف اصلی بن سازه مشترک به حداقل رساندن قیمت تمام شده

خسروی بیان کرد: هدف از تشکیل بن سازه این است که ما بتوانیم قیمت تمام شده خودرو را به حداقل برسانیم. اگر توان تولید یک خودرو تنها در یک شرکت خودروسازی باشد، قطعا قیمت تمام شده آن بسیار متفاوت است نسبت به اینکه ۴ شرکت خودروسازی بخواهند ۴ مدل خودرو با یکسری اشتراکات تولید کنند و قطعا قیمت تمام شده پایین می‌آید.

خسروی در پایان بیان کرد: وزارت صمت بسیار پیشرو در امر تشکیل این بن سازه عمل کرد و همدلی بین خودروسازان به وجود آورد تا قیمت تمام شده خودروها به حداقل برسد و حاشیه سود خودروساز تحت تاثیر قرار نگیرد و از همه مهم‌تر گامی درجهت داخلی سازی صنعت خودرو برداشته شود و رشد صنعت کشور را شاهد باشیم.منبع

به گزارش بازار، سیامک خسروی در حاشیه نشست خبری هم افزایی بن مایه آفرودملی که در نمایشگاه تحول صنعت خودرو برگزارشد؛ بیان کرد: شرکت‌های زامیاد، مکث موتور، آمیکو و ایلیا موتور تجربه خوبی در تولید آفرود داشته اند، به عنوان مثال شرکت زامیاد تولید خودرو زاگرس را دارد که در دو نوع دوکابین بنزینی و دیزل تولید می‌شود، شرکت زامیاد برای تولید نوع بنزینی این محصول برنامه ۳ ساله ترتیب داده است که برای سال جاری ۴۰۰ دستگاه، سال ۱۴۰۲، ۱۰۰۰ دستگاه و در سال ۱۴۰۳، ۵۰۰۰ دستگاه تولید خواهیم داشت.

قائم مقام مدیرعامل شرکت زامیاد افزود: شرکت‌ها از توان یکدیگر استفاده خواهند کرد و تولیدات اضافی حذف خواهد شد. به عنوان مثال اگر شرکت زامیاد رینگ و لاستیک تولید می‌کند، نیازی نیست بقیه شرکت‌ها رینگ و لاستیک را داخلی سازی کنند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت زامیاد و عضو موظف هیئت مدیره در ادامه افزود: طبق بررسی‌های میدانی، شرکت مکث موتور همین خودرو را به نام کلوت با یکسری تغییرات در قوای محرکه تولید می‌کند. همچنین شرکت ایلیا موتور شاسی همین خودرو را استفاده می‌کند و مدل suv را تولید می‌کند؛ بنابراین اشتراکاتی که برای آفرود ملی برنامه ریزی شده است به عنوان مثال شاسی‌ها بسیار به هم نزدیک هستند و همچنین از گیربکس‌های مشترک استفاده خواهد شد.