نخستین خودرو ملی به موزه رفت

به گزارش بازار، همزمان با رویداد مهم توقف تولید سمند و پژو ۴۰۵، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در سایت تولیدی تبریز حضور یافت و با اعلام برنامه تولید روزانه ۴۰۰ دستگاه سورن در این سایت، افزایش ظرفیت تولید را نیازمند حمایت دولتمردان و تصمیم‌گیران استان و شبکه بانکی کشور دانست.
 
مهدی خطیبی گفت: امروز شاهد دو اتفاق مهم در ایران‌خودرو شامل توقف تولید دو خودرو قدیمی و همچنین به صفر رسیدن خودروهای ناقص در گروه صنعتی ایران‌خودرو هستیم.
 
وی این دو رویداد را دارای خیر مطلق برای ایران‌خودرو و صنعت و اقتصاد ملی دانست و تصریح کرد: در طول سال‌های تولید، ۳.۷۸۶.۱۹۴ دستگاه خودرو سمند و ۴۰۵ به تولید رسیده که سمند سهم ۱.۵۱۰.۷۴۵ دستگاهی از این تعداد داشته است.
 
خطیبی با بیان این‌که کنار گذاشتن این دو خودرو که بخش قابل توجهی از تولید ایران‌خودرو را به خود اختصاص می‌داده، دارای چالش‌هایی است، گفت: به دلیل احترام به سلایق و خواست مشتریان و به‌روزآوری محصولات، تولید این دو خودرو را متوقف کردیم تا آن‌ها را با محصولات به‌روز و با کیفیت جایگزین کنیم.
وی از جایگزینی محصولاتی نظیر تارا، خانواده دنا و سورن با محصول سمند و ۴۰۵ خبر داد و افزود: محصولات جدید دیگری به سبد تولیدات ایران‌خودرو افزوده خواهد شد.
 
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، صفرشدن خودروهای ناقص را اتفاقی مبارک برای صنعت خودرو دانست و گفت: در بهمن‌ماه سال گذشته بیش از ۸۰ هزار دستگاه محصول ناقص در ایران‌خودرو دپو شده بود که به صفر رسیده و پایان یافته است.
 
خطیبی با بیان این‌که تعریف تولید در ایران‌خودرو به تولید کامل و بدون کسری به جای تولید ناقص و کالای در جریان ساخت تغییر کرده است، افزود: درحال حاضر آمار تولید ایران‌خودرو مبتنی بر تولید آماده عرضه به مشتری است.
 
وی افزایش ۲۵ درصدی شاخص‌های کیفیت و کاهش هزینه را از دستاوردها و نتایج حذف خودروهای ناقص دانست و گفت: شناسایی گلوگاه‌های تولید نیز از نتایج عبور مستقیم تولید است به‌گونه‌ای که پیش از این تصور بر این بود که اقلام و قطعات الکترونیک عامل توقف تولید بوده، اما با عبور مستقیم روشن شد که برخی از قطعاتی که به صورت کامل از منابع داخلی تأمین می‌شود نیز خطوط تولید را با توقف مواجه می‌کنند.
 
به گفته خطیبی؛ شناسایی گلوگاه‌های تولید، زمینه رشد و توسعه خودروساز و قطعه‌ساز و جهانی شدن آن‌ها را فراهم خواهد کرد.
 
وی خودروسازی را صنعتی تیراژ محور خواند و افزود: با افزایش میزان تولید، هزینه تولید کاهش یافته و تولید اقتصادی و رقابتی می‌شود.
 
خطیبی به افزایش شاخص‌های کیفیت محصولات اشاره کرد و گفت: از شرایط گذشته فاصله گرفته‌ایم، اما کیفیت مسیری بی‌پایان است که همواره برای بهبود شرایط در تلاش هستیم.
 
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو به اقدامات اخیر صورت گرفته در جامه عمل پوشاندن به فرامین رئیس جمهوری اشاره کرد و افزود: افزایش ۵۰ درصدی شمارگان تولید، توقف تولید ناقص و تکمیل و تجاری‌سازی آن‌ها، سامان‌دهی فروش، افزایش گارانتی محصولات به سه سال یا ۶۰ هزار کیلومتر پیمایش، طراحی نمونه خودرو برقی تارا از جمله اقدامات ایران‌خودرو در این مسیر به‌شمار می‌رود.
 
خطیبی معرفی نمونه نیمه صنعتی تارا برقی را از اقدامات اخیر ایران‌خودرو در اجرای فرمان رئیس جمهوری دانست و گفت: این خودرو با یک بار شارژ قابلیت طی مسیر ۳۰۰ کیلومتری را خواهد داشت.
 
وی تصریح کرد: ایران‌خودرو این آمادگی را دارد تا با ایجاد زیرساخت شارژر در سطح کشور توسط نهادهای مرتبط، این محصول را به تولید انبوه برساند.
 
مدیرعامل ایران خودرو با بیان این‌که مقدمات واگذاری سهام درون‌شرکتی نیز انجام شده، گفت: قیمت‌گذاری و کارشناسی‌های لازم برای این موضوع صورت گرفته است.
 
خطیبی ارتقای کیفیت محصولات را دیگر خواسته حاکمیت و مردم دانست و افزود: گزارش‌های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، بیانگر کاهش ۳۸ درصدی مراجعات به شبکه خدماتی از خردادماه امسال بوده است.
 
وی با بیان این‌که صادرات سودده و اقتصادی را دنبال می‌کنیم، گفت: محصولات صادراتی قیمت‌گذاری شده و توافقات برای صادرات به کشورهایی همچون روسیه و ونزوئلا انجام شده است.
 
خطیبی افزود: به زودی تارا و آتامان در جاده‌های روسیه و تارا و دنا در ونزوئلا تردد خواهند کرد.
 
به گفته مدیرعامل ایران خودرو، صادرات قطعه در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش سه برابری داشته که توفیق مهمی به شمار می‌رود.
 
خطیبی، عرضه در بورس کالا را روشی برای توقف زیان‌دهی و کشف قیمت واقعی محصولات خواند و گفت: با فروش هایما در بورس کالا شاهد کاهش قیمت این محصول در بازار آزاد بوده‌ایم.
 
وی اظهار امیدواری کرد: با همکاری دولت و وزارت صمت شاهد کاهش زیان تولید و فروش محصولات باشیم.
 
خطیبی از تولید ۴۰ دستگاه ری‌را در روزهای آینده برای اجرای مراحل آزمون و اخذ استانداردهای لازم برای آمادگی تولید انبوه در نیمه نخست سال آینده خبر داد و گفت: محصول پروژه TF ۲۱ که خودرویی به روز و در سطح کلاس جهانی است نیز به زودی رونمایی و معرفی خواهد شد.
 
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، سمند را تبلور اراده و باور ملی دانست و افزود: ری‌را و سایر محصولات جدید حاصل این باور هستند.
 
خطیبی، پیشرفت و پویایی را ذات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: به دنبال دستیابی به اهداف متعالی صنعت خودرو کشور هستیم.
 
وی درخصوص ایجاد زنجیره تولید خودرو در تبریز گفت: استان آذربایجان ظرفیت‌های مناسبی برای تأمین و تولید خودرو دارد، اما باید نهادهای حاکمیتی از سرمایه‌گذاری در این بخش حمایت کنند.
 
خطیبی، توجه به منافع ذی نفعان و سهام داران ایران‌خودرو را اصل فعالیت ایران‌خودرو دانست و افزود: ما امانت دار سهام داران هستیم و با تولید اقتصادی باید پاسخگوی آنان باشیم، این اصل شرعی، اخلاقی و کاملاً حرفه‌ای است.
 
وی گفت: راه‌اندازی خط بدنه و رنگ در تبریز نیازمند ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است و باید در هیئت مدیره ایران‌خودرو مصوب شده و مورد حمایت دولتمردان و شبکه بانکی قرار گیرد.
 
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با تاکید بر این‌که از واردات خودرو استقبال می‌کنیم، افزود: واردات سبب توسعه و رقابت‌پذیری محصولات خواهد شد.منبع