میزبانی تالاب میقان از 53 گونه پرنده مهاجر در پاییز و زمستان


درحالی تالاب میقان از 53 گونه پرنده مهاجر در پاییز و زمستان میزبانی می کند که در این ایام شاهد شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز هستیم ولی به گفته سرپرست محیط زیست استان مرکزی هنوز اعتباری بابت خرید خودرو تالاب رو به استان پرداخت نشده است.

– از اراک، تالاب میقان دارای ویژگی های بوم شناسی خاصی است و هر ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می دهد که در میان آن ها بعضی از گونه های نادر و حمایت شده دیده می شوند.

هر سال با فرارسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا مهاجرت پرندگان از عرض های شمالی به سمت نواحی جنوب و گرمسیر کشور انجام می شود این در حالی است که تعدادی از این پرندگان در مسیر مهاجرت، زمستان خود را در تالاب میقان اراک می گذرانند.

” مهدی مصطفوی” سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از تالاب میقان اراک با اشاره به حضور 5هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میقان اظهار داشت: با شروع فصل پاییز و مهاجرت پرندگان به تالاب آمادگی لازم جهت مقابله با وقوع احتمالی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود دارد.

وی افزود: تالاب میقان در مناطق مرکزی کشور، تنها تالاب دارای آب در فصل پاییز بوده و قابلیت میزبانی پرندگان مهاجر را نیز دارد و هم اکنون گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر مانند انواع مرغابی، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی، آنغوت ، خوتکا، تنجه و غازهای وحشی و غیره تالاب میقان را به عنوان مقصد خود در مرکز ایران برگزیده اند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه تالاب میقان به عنوان زیستگاه مهم پرندگان مهاجران در فصل های پاییز و زمستان میزبان 53 گونه پرنده مهاجر است، خاطرنشان کرد: کوچ پرندگان مهاجر هرساله از نیمه دوم شهریورماه آغاز می شود و تا ابتدای دی ماه ادامه دارد هرچند زمان کوچ پرندگان مهاجر بستگی به زمان بروز سرما دارد بنابراین هر چه هوا زودتر سرد شود پرندگان، مهاجرت خود را زودتر آغاز می کنند.

مصطفوی تصریح کرد: تالاب میقان اراک در زمستان های دو سال گذشته با شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان روبرو بوده است و هر ساله سعی می شود پیش از وقوع بیماری و با در نظر گرفتن احتمالات، آمادگی لازم برای مواجهه با بیماری وجود داشته باشد و امسال نیز مانند سال های گذشته سعی شد تجهیزات انفرادی و سایر تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با شیوع احتمالی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تهیه شود.

وی عنوان کرد: پایش ها از تالاب میقان در ماه پایانی فصل تابستان که احتمال ورود پرندگان مهاجر به تالاب وجود دارد در منطقه بیشتر شده است و با توجه به احتمال وقوع بیماری، این پایش ها در فاصله زمانی کوتاه تری انجام می شود.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه تالاب میقان اراک باتلاقی است و 12.

5 هزار هکتار وسعت عرصه آبی آن است، گفت: در زمان وقوع بیماری پایش سطح تالاب به شکل پیاده غیرممکن و بسیار دشوار است بنابراین وجود خودروی تالابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: قول خرید خودروی تالاب رو در سفر رییس سازمان محیط زیست به استان اخذ شده است اما هنوز اعتباری بابت خرید آن تخصیص نیافته است.

کلید واژه ها: تالاب میقان – تالاب – تالاب میقان اراک – پرندگان – اداره کل حفاظت محیط زیست استان – میقان – مهاجر – آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان – اداره کل حفاظت محیط زیست – پرنده مهاجر – استان مرکزی – زمستان – محیط زیست – استان – پاییز – میزبانی – حفاظت محیط زیست – فوق حاد پرندگان – مهاجرت پرندگان – پرندگان مهاجر – گونه – سرپرست – اراک – مهاجرت – پرنده – مرکزی – تعداد – سرد شدن هوا – خرید خودرو – فصل پاییزمنبع