قیمت خودروهای ایرانی در روسیه چند است؟

ماکسیم کاداکوف در ادامه گفت که «به طور کلی، معلوم است که کیفیت تجهیزات خودروهای ایرانی متوسط است، خود ایرانی‌ها ماشین هایشان را مورد انتقاد قرار می‌دهند. حتی کشورهای همسایه عراق و سوریه چندین‌بار از عرضه خودروهای ایرانی خودداری کردند و دلیل آن‌ها این بود که خودروهای ایرانی از ایمنی کافی برخوردار نیستند. اما در نهایت، تکرار می‌کنم، خیلی چیزها به قیمت بستگی دارد.»

به گفته رسانه‌های روسی، به احتمال فراوان چهار مدل خودروی ایرانی ممکن است تا قبل از سال 2023 در روسیه حضور پیدا کنند.
منبع

به گزارش منیبان، سردبیر مجله روسی زبان “Za Rulem” ماکسیم کاداکوف در این مقاله عنوان کرد که بر اساس اخبار منتشر شده، خودروهای ایرانی به احتمال فراوان تا پایان سال میلادی 2022 می‌توانند به روسیه برسند و احتمالا بیش از یک میلیون روبل یا 16200دلار(470 میلیون تومان) قیمت دارند. به‌عنوان مثال، سدان سایپا شاهین با گیربکس دستی، احتمال قریب به یقین حدود 20 هزار دلار یا تقریباً 1 میلیون و 200 هزار روبل (580 میلیون تومان) ارزش گذاری خواهد شد و همچنین سدان IKCO Tara که قصد دارد با وستا رقابت کند، قیمت بیشتری خواهد داشت.

او در ادامه گفت که قیمت شاهین و تارا، با در نظر گرفتن قیمت داخلی در ایران، در گمرک مرزی ایران می‌توانند در حدود 12 تا 13 هزار دلار آمریکا معین شود. و هزینه گمرکی – 15٪، مالیات بر ارزش افزوده و 20٪، هزینه بازیافت مجموعا حدود 170 هزار روبل، به علاوه نوعی سودی که واردکننده باید دریافت کند در حدود 8-10 درصد به قیمت آن اضافه می‌شود. یعنی مجموعا ذر حدود 50 درصد دیگر به این 13 هزار دلار اضافه می‌شود و قیمت آن‌ها به 20 هزار دلار می‌رسد و این عدد تقریباً 1 میلیون و 200 هزار روبل است. اما دومین خودروی ارائه شده – تارا – احتمالا آن هزینه حتی گران‌تر است – در حال حاضر در سطح لادا Vesta است.


این کارشناس همچنین یادآور شد که امروزه ساده ترین مدل خودرو لادا گرنت را می توان ارزان‌تر خریداری کرد – در نسخه پایه اولیه، حدود 800 هزار روبل یا 11300 دلار (328 میلیون تومان) قیمت دارد و با توجه به اینکه هنوز هیچ نمایندگی برندهای ایرانی در روسیه وجود ندارد، گارانتی و قطعات یدکی وجود ندارد و فقط می‌توان در مورد کیفیت خودروها حدس زد، سوال در مورد چشم انداز آنها در بازار روسیه همچنان بی‌پاسخ است.