شوک مذاکرات به بازار / ریزش شدید قیمت این خودروی محبوب

تکلیف واردات هنوز مشخص نیست و تا زمان نهایی نشدن آیین‌نامه واردات و مشخص شدن زمان و تعرفه واردات هیچ‌کس نمی‌تواند در این زمینه وعده‌ای به مصرف‌کنندگان بدهد. موتمنی افزود: خودروهای داخلی نیز هم‌اکنون فقط به‌صورت اینترنتی فروخته می‌شوند و مبلغ خرید خودرو نیز باید به‌حساب تولیدکننده واریز شود و نه اشخاص متفرقه، در نتیجه افرادی که به خرید خودرو از این افراد و آگهی‌های فریبنده اعتماد کنند باید بعدها به‌دنبال بازگشت پولشان بدوند.منبع

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران مهم‌ترین دلیل افت قیمت خودرو در بازار را اثر روانی ناشی از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد و افزود: متقاضیان، خرید خود را تا دریافت نتیجه مشخص از مذاکرات به تأخیر انداخته‌اند چون اگر این مذاکرات به توافق بینجامد قطعا شاهد کاهش قیمت بیشتری در بازار خواهیم بود. گفته‌های این مقام صنفی در شرایطی است که در آخرین روز هفته گذشته آیین‌نامه واردات خودرو نیز در هیأت دولت نهایی شده و قرار است در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

موتمنی در پاسخ به این پرسش که بازار چه واکنشی به نهایی شدن آیین‌نامه واردات خودرو داشته است، گفت: اگر جزئیات واردات مشخص شود و تعرفه واردات در حد اعداد و ارقام گمانه‌زنی شده یعنی ۱۰ تا ۲۰درصد باشد، می‌تواند گام مثبتی در تامین بازار و کاهش قیمت خودرو باشد، اما با توجه به اینکه هنوز در این زمینه چیزی نهایی نشده نمی‌توان در این خصوص با صراحت اظهارنظرکرد. موتمنی درباره احتمال واردات خودروهای اقتصادی متناسب با نیاز مصرف‌کنندگان که در بحث واردات مورد توجه قرار گرفته است، گفت: خودروهای ۱۰ تا ۲۰هزار دلاری خودروهای خوبی هستند که می‌توانند مشکل اساسی بازار خودرو ما را که محدودیت عرضه بود، حل کنند. این مقام صنفی با اشاره به اینکه هم‌اکنون مشتری چه برای خودروهای مونتاژی و چه تولید داخلی مبلغ بسیار بیشتری می‌پردازد، واردات را حرکت مثبتی برای کاهش این شکاف ناشی از محدودیت عرضه دانست و تأکید کرد: این مشکل باید به هر طریق چه افزایش تیراژ تولید و چه واردات حل شود.

موتمنی درباره اینکه در هفته گذشته کدام محصولات کاهش قیمت بیشتری داشته‌اند، گفت: محصولاتی که عرضه بیشتری دارند و فاکتور می‌شوند افت قیمت بیشتری را تجربه کرده‌اند و حداقل ۷میلیون تومان ارزان شده‌اند اما در بازار خودروهایی که عرضه کم است تفاوت قیمت چندان زیاد نیست و در حد ۲ تا ۳میلیون تومان بوده است. او با اشاره به اینکه در محصولات سایپا کاهش قیمت از مدت‌ها پیش آغاز شده گفت: با توجه به اینکه عرضه محصولات این خودروساز خوب بوده کاهش قیمت خوبی اتفاق افتاده و در محصولات ایران خودرو نیز محصولاتی که فاکتور می‌شوند مثل پژو پارس، هایما و ۲۰۷ اتوماتیک دست‌کم بین ۴ تا ۷میلیون تومان افت قیمت داشته‌اند. به‌گفته موتمنی، کاهش قیمت خودروهایی که درحال فاکتور شدن هستند در ماه‌های گذشته تداوم داشته و به‌طور مثال قیمت پژو۲۰۷ اتومات از خرداد تا‌کنون ۱۰۰میلیون ارزان شده است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران، کاهش قیمت خودروهای دارای محدودیت عرضه را کم اعلام کرد و افزود: ۲۰۶تیپ ۲عرضه خوبی ندارد و ۲ماه در کانال ۳۰۴میلیون تومان بود و به تازگی به زیر ۳۰۰ و به محدوده ۲۹۷میلیون تومان رسیده است.

کاهش قیمت کدام محصولات بیشتر بود؟

هشدار درباره وعده‌های پیش‌فروش

به گزارش 9 صبح؛ روند نزولی قیمت خودروها در بازار که همزمان با کاهش نرخ‌ها در بازار ارز از هفته‌های گذشته آغاز شده، در نخستین روز هفته جاری نیز ادامه یافت. به‌گفته فعالان بازار خودرو، کاهش قیمت برخی خودروها در کمتر از یک هفته به ۱۵میلیون تومان رسیده است.

شوک مذاکرات به بازار خودرو

او همچنین با هشدار نسبت به سوءاستفاده برخی افراد از افزایش احتمال واردات گفت: برخی با سودجویی از شرایط موجود از هم‌اکنون شرایطی را برای پیش‌فروش خودروهای وارداتی و گذر موقت اعلام کرده‌ و با اخذ مبالغی از خریداران، وعده تحویل یک‌ماهه یا دوماهه خودرو به مردم می‌دهند. مردم باید هشیار باشند و بدانند که این قراردادها روی کاغذ و فاقد هرگونه اعتباری است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به ریزشی‌شدن قیمت خودرو ناشی از نبود خریدار در بازار گفت: در روزهای اخیر به قدری مشتری در بازار خودرو کم شده که بعضی نمایشگاه‌داران خودرو در طول روز هیچ تماس و مراجعه‌ای برای خرید و استعلام قیمت ندارند و این شرایط باعث شده شدت افت قیمت بیش از پیش ‌باشد. سعید موتمنی با اشاره به کاهش ۱۵میلیون تومانی قیمت پژو۲۰۷ اتومات از سه‌شنبه هفته گذشته تا شنبه افزود: این خودرو سه‌شنبه هفته قبل ۴۸۵میلیون تومان قیمت خورده بود و امروز (۲۹مرداد) به ۴۶۰میلیون تومان رسیده است. او درباره کاهش قیمت دیگر خودروها نیز اضافه کرد: دنا پلاس اتوماتیک از ۵۱۲میلیون تومان هفته گذشته امروز به ۵۰۳میلیون تومان رسیده، تارا اتومات از ۵۹۳میلیون به ۵۸۰میلیون تومان رسیده، پژو پارس که ۴روز پیش ۳۱۷ تا ۳۱۸میلیون تومان بود امروز با ۱۸میلیون تومان کاهش تا ۳۰۰میلیون تومان پایین آمده و همچنان خریداری نیست. او قیمت روز شنبه ۲۰۷دنده‌ای را نیز ۳۹۷میلیون تومان اعلام کرد درحالی‌که این خودرو تا روز چهارشنبه ۴۰۸میلیون تومان قیمت خورده بود.