روز سبز نمادهای خودرویی | کاهش 70 درصدی خروج پول حقیقی از بازار سهام


امروز پس از انتشار خبر فروش بلوک خودرویی ها، معاملات نمادهای خودرویی رونق گرفت و اغلب آن ها سبزپوش شدند.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، بازار سرمایه این روزها بازاری بی رمق با ارزش معاملات بسیار پایین است که این پایین بودن ارزش معاملات، به دلیل خروج نقدینگی از بازار سهام در هفته های گذشته بوده است.

حتی اگر فروشنده ای قوی در بازار وجود نداشته باشد، برخی از سهامداران بر اساس نیاز با هر قیمتی فروشنده هستند که این موضوع، امکان ایجاد فشار فروشی را در بازار فراهم می کند.

برخی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، دلار تقویت می شود و از این رهگذر تقویت ارزش جهانی دلار بر بخشی از بازار سهام ایران تأثیرگذار خواهد بود.

بخشی که به سهم های دلاری موسوم هستند، در مقابل برخی دیگر معتقدند این تأثیر چشمگیر نخواهد بود، چرا که میان نرخ نیما و نرخ آزاد دلار فاصله وجود دارد و روندهای جهانی تأثیر کمی بر بازار سهام ایران دارند.

امروز چهارشنبه تعداد نمادهای سبز بازار بیشتر از دیروز شد و اغلب نمادهای خودرویی، محصولات غذایی و گروه محصولات شیمیایی رشد قیمتی داشتند.

امروز و پس از انتشار خبر فروش بلوک خودرویی ها، معاملات نمادهای خودرویی رونق گرفت و اغلب آن ها سبزپوش شدند.

گزارش های 3 ماهه می تواند منجی بورس شود در این باره، حمید بابایی، کارشناس بازار سرمایه می گوید: رکود معاملات و خروج پول حقیقی دو نشان منفی برای بازار سرمایه است که می تواند بازار را به همین صورت نگه دارد.

اما در صورتی که بازار چند روزی مثبت معامله شود و فشار تقاضا در بازار افزایش پیدا کند، می توان به تغییر روند در بازار سرمایه امیدوار شد.

وی با اشاره به انتشار گزارش های سه ماهه شرکت ها و واکنش نه چندان مناسب بورس به این مساله، ادامه داد: در این ماه باز هم شاهد انتشار گزارش های سه ماهه شرکت ها خواهیم بود و به احتمال زیاد تک سهم ها و سهام شرکت هایی که از لحاظ بنیادی در موقعیت مناسب قرار دارند و گزارش خوبی را ارائه می دهند، مورد توجه بازار قرار بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: وجود روند مثبت در برخی از شرکت ها نشان دهنده آن است که فروش شرکت ها تحت تاثیر قیمت ارز و تورم بوده و حاشیه سود شرکت ها با افزایش همراه می شود که همین مساله می تواند در نهایت منجر به رشد بورس شود.

رشد شاخص های عملکردی بورس در جریان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با رشد پنج هزار و 261 واحدی نسبت به روز گذشته توانست به سطح یک میلیون و 443 هزار و 710 واحد برگردد.

بازدهی این شاخص مثبت 37 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با افزایش هزار و 164 واحدی که داشت به عدد 389 هزار و 465واحد رسید و بازدهی مثبت 30 صدم درصد را برای سهامداران ایجاد کرد.

همچنین شاخص کل فرابورس 42 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 861 واحد قرار گرفت.

افت ارزش کل معاملات بازار سرمایه در جریان معاملات امروز، ارزش کل معاملات با افت 33 درصدی نسبت به روز گذشته به عدد 10 هزار و 387 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات اوراق نیز با کاهش 42 درصدی روبرو شد و به 6 هزار و 542 میلیارد تومان کاهش یافت تا سهم 62 درصدی را در معاملات امروز بازار سرمایه داشته باشد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 18 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم هزار و 905 میلیارد تومان رسید.

سهم این معاملات از کل معاملات بازار سهام 18 درصد بوده است.

کاهش 70 درصدی خروج پول حقیقی از بازار سهام امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سی اُمین روز متوالی منفی شد و 104 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته افت 70 درصدی را نشان می دهد.

گروه های فرآورده های نفتی و کک، استخراج کانه های فلزی و سیمان، آهک و گچ بیشترین خروج پولی حقیقی را شاهد بودند و محصولات شیمیایی بیشترین میزان ورود پول را به خود اختصاص داده اند.

در معاملات روز چهارشنبه مسیر پول های حقوقی به سمت نمادهای پالایشی بود و بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شتران (شرکت پالایش نفت تهران)، شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و کسرام (شرکت پارس سرام) اختصاص داشت و نمادهای حتاید (تاید واتر خاورمیانه)، نوری (پتروشیمی نوری) و شپدیس (پتروشیمی پردیس) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

افزایش صف های خرید پایانی بازار سرمایه در جریان معاملات روز چهارشنبه 307 نماد با رشد قیمت و 266 سهم نیز با افت قیمت روبرو شدند.

21 نماد در صف خرید و 9 سهم نیز در صف فروش باقی ماندند.

در پایان معاملات امروز، ارزش صف های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 14 درصد کاهش یافت و 111 میلیارد تومان شد؛ ارزش صف های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 101 درصد رشد کرد و در رقم 156 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای حتاید (شرکت تایدواتر خاورمیانه)، خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و افرا (شرکت افرا نت) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سصفها (شرکت سیمان اصفهان)، تکنو (تکنو تار) ، حپترو (حمل و نقل پتروشیمی) تعلق داشت.

کلید واژه ها: بازار – بازار سهام – ارزش معاملات – بازار سرمایه – خودرویی – معاملات – فروش – سهام – فروشنده – سرمایه – ارزش – دلار – تقویت – افزایش نرخ – سهامداران – خروج – نرخ بهره – نقدینگی – 70 درصدی – بازاری – انتشار – همشهری – افزایش – جهانی – گزارش – فدرال – فروشی – گذشته – ایران – حقیقیمنبع