درختچه ها و گل های مخصوص تراس و بالکن

هیچوقت علف های زینتی را بیش از انواع گیاهان زینتی در گلخانه حد آبیاری نکنید. جعفری بیان اینکه ۳۰ درصد از مردم محلات در صنعت گل اشتغال دارند، ادامه داد: سابقه گلکاری در محلات بیش از ۷۰ سال است و ۷۰۰ واحد تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی در این شهرستان فعالیت دارند. امروزه در طراحی خانه باغ مدرن، گلدان ها و گلکاری های رنگارنگ و خلاقانه با آرایش و مرزبندی های منظم، بسیار پرکاربرد هستند. این گیاه با طراحی زیبای برگهایش هر طبیعت دوستی را مجذوب خود میکند. گردش مالی صادرات گل و گیاه در دنیا بالغ بر سالانه ۱۰۰ و گیاهان دارویی در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است. دقت کنید که برگ گل داوودی برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است.

يكي دیگر از گياهاني كه با ترکیب رنگی زیبای خود میتواند به راحتي شادي و زيبايي را به خانه هديه كند، برگ بیدی صورتی است. با گل های سفید خالص یا گل هایشان به سایه های نارنجی، زرد، صورتی یا قرمز به شکلی باشکوه به نظر می رسند. این تیمار درخت را به اندازه یک درختچه بزرگ نگه می دارد، بنابراین بجای اینکه به عنوان یک درخت در باغ باشد، بیشتر به عنوان یک درختچه انجام وظیفه می کند. و یا اینکه باید تا حد ممکن همیشه مرطوب نگهداشته شود که البته اگر میزان رطوبت آن بیش از اندازه مورد نیاز شود، امکان زرد شدن گیاه وجود دارد و غیره. گونه های مختلف گل پامچال را می توان به وسیله تقسیم پاجوش های ریشه تکثیر کرد ولی از آنجا که رقم های مورد توجه آنرا در هوای خشک و گرم مانند تهران کمتر می توان نگهداری کرد، ازدیاد آنها و به دست آوردن بذر های تازه، تنها با کاشتن بذر صورت می گیرد. این گیاهان گرمسیری طیف وسیعی از برگ های خال دار و لکه دار دارند و از این نظر ظاهرشان می تواند بسیار متفاوت باشد. با وجود این همه متنوع، بدون شک میتوانید یک گیاه کروتون با شکل برگ مورد نظر خود و رنگهایی که مد نظر دارید، پیدا کنید.

البته ناگفته نماند که برخی به دلیل کمبود مکان و یا استفاده بهینه از مکان های موجود، اقدام به احداث گلخانه در مغازه یا انباری خود می کنند، البته این مورد هم قابل پیاده سازی می باشد، ولی با توجه به اینکه برخی از محصولات کشاورزی اعم از گل، میوه یا صیفی جات برای رشد و نمو نیاز به نور خورشید دارند، بنابراین در صورت پرورش گل های حساس به نور خورشید در مکان های این چنینی احتمال ورشکستی بالا خواهد بود و برای این منظور گل هایی وجود دارند که بدون نیاز به نور خورشید قادر به رشد هستند و به نام گل های آپارتمانی شهرت دارند. این واریته هم جز گیاهان بالارونده محسوب می شود. این گیاه خانگی انواع مختلفی در شکلها و رنگهای متفاوت و زیبایی داشته و از گیاهان نسبتاً مقاوم محسوب میشود.

اگر قبلا در بازاریابی سررشته داشتهاید، میتوانید با شرکتهای مختلفی که نیاز به کمک دارند، همکاری کنید. در پاییز سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید و در زمستان کمتر به آن آب بدهید. انعطاف پذیری آن یک مزیت مهم محسوب می شود؛ زیرا می توان آن را هم در نور کامل خورشید و هم در سایه کاشت، البته به شرطی که خاک مرطوب و حاصلخیز باشد. این گیاه به مرور زمان خود را اصلاح می کند، اما می توانید در حین بهبودی، ساقه ها را نیز به خطر بیندازید. پوشش های زمینی در سراسر زمین پخش می شوند، اما به صورت طولی رشد نمی کنند و دیگر نیازی به چمن زنی نیست. شبدر به سرعت رشد می کند، علف های هرز را سرکوب می کند، زمین را غنی می کند و خاک را با سیستم ریشه عمیق هوادهی می کند. جدا از تمام اینها سانسوریا هوای آلوده اطراف را به بهترین صورت تصفیه می کند و می توانید به عنوان یک تصفیه کننده قوی در منزل و یا محیط کارتان از آن نگهداری کنید. این گیاه که تنها در ارتفاع 2 الی 4 اینچی رشد می کند، نیازی به چمن زنی و مراقبت زیاد ندارد.

برای سهولت نگهداری، ممکن است به سراغ گیاهانی بروید که نیازی به هرس ندارند. لفظ گیاه زینتی در این جا به همان مفهومی بکار برده شده که در صنعت پرورش گل و گیاه بکار برده می شود.این واژه بطور گسترده اشاره به “گیاهان بستانی” دارد؛ هر چند این عبارت از دقت کمتری برخوردار است چرا که گیاهان غیرزینتی هم ممکن است در بوستانها رشد کنند. به سرما بسیار مقاوم بوده پس یک پیشنهاد خوب برای فضای آزاد می باشد. مخروطهای بیضی شکل سبز رنگ دارند که پس از رشد قهوهای میشوند. بنفشه آفریقایی نسبت به سرما حساس بوده و در صورت جذب سرما قهوهای شده و سپس از بین میرود. در میان سادهترین گلهای آپارتمانی، بنفشه آفریقایی يكي از زیباترینها به شمار میرود. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در آپارتمانی كم نور پرورش دهیم، میتوان از نور مصنوعی (لامپهای فلورسنت یا مهتابی) استفاده كرد. گلهای چمن آرمریا به رنگ بنفش و صورتی است. این نوع گل آپارتمانی دارای انواع مختلفی با گلهایی به رنگ بنفش، آبی، قرمز، صورتی و سفید است و چندین بار در سال گلدهی خواهد داشت.

شبدر تازه کاشته شده به دو بار آبیاری در هر هفته نیاز دارد، اما پس از استقرار نیاز به آبیاری کمی دارد. شاید بسیاری از ما بر این باور باشیم که در کویر و بیابان امکان رشد گیاه وجود، ندارد اما نکته جالب توجه اینجاست که بیابانهای ایران پوشش گیاهای مخصوص به خود را دارند. از آنجاییکه ایران بر روی کمربند خشک و بیابانی کره زمین واقع شده، سطح گستردهای از آن را بیابانها تشکیل میدهند. شايد بيشتر از زيبايي، فوايد دارويي این گل آپارتمانی، بر شهرت بینظیر آن افزوده است. این گل آپارتمانی به خاطر خاصیت گلدهی بالا به کود نسبتاً زیادی احتیاج دارد.

دفع سموم بدن، تقویت چشمها، کاهش عفونتهای ویروسی به علت ويتامين C موجود در آن، خاصیت آرامبخشی، کاهش تيرگي دور چشم، افزايش گردش خون و كاهش ميزان كلسترول و فشارخون از مزاياي اين گل و محصولات فرآوری شده از آن هستند. برای تأسیس گلخانه گل های زینتی، شما باید بسته به فاکتورهایی همچون متراژ و ظرفیت گلخانه، نوع سازه، تعداد و نوع تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز (خاک، بذر، گلدان، کود، تجهیزات آبیاری، سیستم های سرمایشی، گرمایشی، مه پاش، تهویه، لوازم باغبانی و …)، نوع گل های زینتی و روش پرورشی، موقعیت جغرافیایی منطقه، میزان و نوع سوخت مصرفی، نحوه تأمین آب و برق گلخانه و … تأمین آب مورد نیاز این گیاه به عواملی مانند گرما، نور، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه بستگی دارد. این گیاه مانند بقیه گیاهان مطمئنا به نور و انرژی خورشیدی نیاز دارد اما نور غیر مستقیم.

فیکوس آفریقایی نیازمند نور غیر مستقیم و زیاد است. این میوه سرشار از پروتئین و چربیهای غیر اشباع است. این امر نشان دهنده ذخایر طبیعی ثروتمند ایران و پتانسیل بالای ایران برای استفاده از این ثروت ملی و صادرات آن به بازار جهانی است. اما بهطور کلی حفظ حقوق مالکیت معنوی ذخایر ژنتیکی اگرچه بسیار ضروری است ولی برنامه مدونی در کشور ایران برای این کار وجود ندارد و در حالیکه امروزه حفظ مالکیت معنوی محصولات کشاورزی از سطح فنولوژی و مورفولوژی فراتر رفته و به کمک روشهای نوین بیوتکنولوژی در ژئوتیپ گیاه یا همان (دیانآ) انجام میشود و در حال حاضر هم با بهکارگیری همزمان اطلاعات ژنوتیپی و فنوتیپی، امکان تعیین دقیق هویت ارقام واقعی و بومی کشور، در داخل ایران فراهم شدهاست. با بهکارگیری استراتژی مناسب، کاشت و برداشت اصولی و البته سرمایهگذاری بر این صنایع میتوان از این ذخایر و ثروتهای ملی استفاده و با آنها سودآوری کرد. علاوه بر این زحمت زیادی ندارد و با همان ساز و امکانات موجود انجام میشود. اگر احتیاج به تعویض گلدان داشتید حتما این کار را بعد از تمام شدن دوران گل دهی انجام دهید تا به گل های آنتوریوم آسیبی وارد نشود.

از میان تمامی گونههای زینتی کشور چون، لایل، رز، مریم، میخک و داوودی، پوتوس، فیکوس، بنجامین، گل سینرر، آگلونما و گیاهان گلدانی داوودی، کالانکوئه، آنتوریوم و ژربرا از اهمیت تولیدی بالایی برخوردارند. از جمله این گیاهان میتوان به می های، غازیاغی، کنگر، شنگ، موچه، علفچشمه، شاهتره، والک، ریواس و ترشک، جوقاسم، مریمگلی ارغوانی، چای کوهی و شبدر اشاره کرد که در مرکز ایران کشت و مصرف میشوند. این دسته شامل گیاهانی هستند که به مراقبت کمی نیاز دارند، به سرعت پخش می شوند، علف های هرز را خفه می کنند و مسیرها را پر می کنند. امروزه بسیاری از افراد در آپارتمان زندگی می کنند، این افراد همواره تمایل دارند با استفاده از گل و گیاه فضای داخلی خانه خود را زیباتر کنند. گیاهان بومی در خاک محلی شما رشد می کنند و نیاز به کوددهی یا مراقبت کمی دارند. گل و گیاهان پیازی چون لاله، لاله واژگون، انواع آلیومها و سیکلمن از انواع گلهای زینتی بومی کشورمان هستند. عنبیه نوعی پیاز گل چند ساله است که در انتهای آن ساقه های بلند ایستاده رشد می کند.

دمای مطلوب برای گل بادبادک بین 15 تا 27 درجه سانتیگراد است، اما این گیاه دمای بالاتری را نیز تحمل می کند. با طی شدن مراحل قبلی این بوته ها از اواسط زمستان شروع به گل دادن کرده و برای ایام عید زیباترین گلدان گلدار جهت تزئین اطاقها و دیگر نقاط استفاده می شود. پیچ برفی به سرما مقاوم بوده و در انواع خاک ها به خوبی رشد می کند. خزه در تمام طول سال در سایه مناسب سبز باقی می ماند و تقریبا در هر خاکی به خوبی رشد می کند. روند زندگی مدرن به سمتی می رود که بسیاری از المان های زندگی روستایی را در قالبی مدرن وارد خانه ها و محیط های کاری می کند. در این میان، ۴۰۰ گونه نادر در این لیست قرار میگیرد که ایران را به یکی از غنیترین منابع ژنتیکی گیاهی دنیا بدل کرده است. با رویکرد جهانی سلامت محور و رفتن به سمت و سوی استفاده از داروهای طبیعی، گیاهی و ارگانیک، هر روزه درخواستها برای گیاهان دارویی بیشتر و بیشتر میشود.

هنگامی که به درستی از آن ها نگه داری شود برگ ها به سمت بالا و به صورت قوس مانند رشد خواهد کرد. شاخ و برگ این گیاهان خانگی نیز به تنهایی زیبا بوده و جنبه تزئینی دارد. این ماهی در آکواریومها نیز نگهداری میشود و گونهای بسیار محبوب و مقاوم بوده و تغذیه و تکثیر آن آسان است. اکثر آنها پس از استقرار، مدت طولانی بدون آبیاری به رشد خود ادامه میدهند همچنین شمعدانی یکی از سادهترین گیاهان برای تکثیر از طریق قلمه است. اکثر مردم در سراسر دنیا به چمن های سرسبز و گسترده علاقه مند هستند؛ اما از آنجایی که چمن ها خیلی سریع رشد می کنند و نیاز به مراقب زیادی دارند، اکثر افراد به فکر انواع گیاهان پوششی جایگزین چمن هستند. سانسوریا که به نام زبان مادر شوهر نیز شناخته شده گیاهی آسان رشد است که نور کافی را ترجیح می دهد اما به راحتی با شرایط نه چندان ایده آل نیز سازگار خواهد شد. نوع دیگر گل و گیاهی که در ایران وجود دارد و به صنعتی پردرآمد و سودآور بدل شده است، صنعت گل و گیاهان زینتی است.

از مرکزی که این گیاهان را تهیه می کنید بخواهید اطلاعات کاملی در مورد گل ها و درختچه های بومی که در منطقه شما خوب رشد می کنند در اختیارتان قرار دهند. شبدر یک پوشش زمینی است که در تمام طول سال بدون کود یا چمن زنی سبز می ماند. عمر پوشش پلاستیکی معمولا سه سال بوده و جنس آن از PVF، PVC و یا پلی استر می باشد. بسیاری از این گیاهان از بین می روند، ولی ریشه، تاج و پیاز آنها بادوام بوده و دوباره در بهار باززایی می کنند. این دسته از گیاهان نگهداری راحتی دارند و بیشتر به صورت عرضی رشد می کنند تا طولی و مانند فرش روی زمین پخش می شوند. Ever Red: با گلهایی که به رنگ قرمز واقعی با برگهای شرابی شکوفا می شوند، حدود 5 فوت ارتفاع و عرض رشد می کند. این گیاهان معمولاً گلهایی لولهای شکل دارند که بهصورت دستهای روی ساقههای سفتوسخت رشد میکنند. گل گاو زبان ایرانی، سنبل الطیب، خاکشیر، بنفشه، کاسنی، شاه تره، تخم شربتی، آویشن، پنیرک، گل ختمی، دارچین، زنجبیل، چهارگل از جمله پرطرفدارترین گونههای گیاهان دارویی در ایران هستند با این حال، گیاهانی بسیار دیگری وجود دارند که همچنان ناشناخته باقی مانده اما خواص دارویی فراوانی دارند.