خودروها سه نرخی می شوند؟ | وضعیت عجیب و غریب بازار خودرو


خط ترمز قیمت خودروهای پرتیراژ ایران خودرو و سایپا به آخرین روز هفته نیز رسید.

خودروهای داخلی هفته سوم تیرماه 1401 را بدون تغییر پشت سرگذاشتند.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از ایرنا، واکاوی بازار خودروی تهران نشان می دهد در هفته جاری به جز کاهش قیمت یک تا دو میلیون تومانی پژو 206 تیپ 2 و افت 2 تا سه میلیون تومانی خودروی کوییک، قیمت بقیه خودروها همچنان ثابت باقی مانده است.

این وضعیت به طور مشابه در گروه خودروهای مونتاژی و خارجی نیز دیده می شود و قیمت ها با نرخ های اعلامی یک ماه پیش هیچ تفاوتی نداشته است.

سعید موتمنی رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی پایتخت ضمن تایید این رکود سنگین گفت: تولید و عرضه فعلی از سوی خودروسازان، جوابگوی نیاز بازار نیست.

وی بیان داشت: اگر همچنان شاهد صف کشیدن مردم برای خرید خودرو و شرکت در قرعه کشی هستیم، به دلیل سود بالای موجود در آن و اختلاف 40 تا بیش از 100 درصدی قیمت کارخانه ای و بازاری خودروها است، در حالی که بارها گفته ایم اگر عرضه به میزان کافی انجام شود دیگر صفی برای خرید خودرو تشکیل نخواهد شد.

موتمنی همچنین با انتقاد از عرضه خودروها در بورس و قیمت گذاری آن، این مساله را موجب سه نرخی شدن خودروها عنوان کرد که به التهابات در بازار دامن خواهد زد.

وی حتی پیش بینی کرد: با عرضه خودروها در بورس، قیمت برخی انواع خودروها از میزان فعلی بیشتر شود.

نرخ گذاری در حاشیه بازار یا عرضه در بورس، دو پیشنهاد ارائه شده به عنوان جمع بندی نظرات صنعت خودرو در خصوص اصلاح شیوه قیمت گذاری بود که هفته گذشته نیز طبق روال جلسات قبلی به شورای عالی امنیت ملی ارائه شد.

شب گذشته شورای عالی بورس و اوراق بهادار، عرضه خودرو در بورس کالا را با هماهنگی وزارت صمت مصوب کرد.

عرضه خودرو در بورس کالا در تاریخ 18خردادماه امسال با درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت تعلیق شده بود.

قیمت محصولات ایران خودرو به گزارش سایت قطره و به نقل ازاقتصادنیوز، روند ثبات قیمت در بازار خودروهای داخلی از چهارشنبه گذشته و پس از از پایان تعطیلات نیز این روند ادامه داشت، بطوریکه در حال حاضر بازار خودرو نزدیک به 10 روز است که تغییر قیمتی ندارد.

علاوه بر بازار خودرو به گفته فعالان این بازار نرخ دلار هم این روزها بدون تغییر بوده و ظاهرا این ثبات به طولانی بودن تعطیلات عید در کشورهای منطقه باز می گردد.

از جمله محصولات پرتیراژ ایران خودرو می توان به پژو 207 دنده ای ، پژو 207 سقف شیشه ای ، سمند LX ، سمند LX با موتورEF7 و سمند سورن پلاس ، دنا معمولی ، رانا پلاس و دنا پلاس توربو اتوماتیک اشاره کرد.

ارزیابی ها نشان دهنده آن است که خانواده دنا امروز تغییر قیمت نداشته است، با این شرایط دنا معمولی امروز 392 میلیون تومان قیمت خورد و رانا پلاس در بازار 302 میلیون دست به دست شد.

اما دنا پلاس توربو اتومات در بازار بدون تغییر 510 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

از سوی دیگر رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در میان خانواده سمند هم بدون تغییر در بازار قیمت گذاری شد.

با این شرایط امروز سمند LX در بازار تغییر قیمت نداشت و 305 میلیون تومان قیمت خورد و سمندLX با موتورEF7 هم در بازار 352 میلیون تومان باقی ماند، سمند سورن پلاس هم امروز 355 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.

با توجه به ارزیابی بازار می توان گفت پژو 207 دنده ای در بازار امروز 399 میلیون قیمت خورد و تغییر قیمتی در بازار نداشت و پژو 207 سقف شیشه ای هم 405 میلیون تومانی شد.

کلید واژه ها: خودرو – خودروها – میلیون تومانی – بازار خودرو – قیمت – بازار – شرکت در قرعه کشی – خودروهای داخلی – میلیون – هفته – رییس اتحادیه – ایران خودرو – وضعیت – عجیب و غریب – خرید خودرو – کاهش قیمت – نمایشگاه – هفته سوم – قرعه کشی – اتحادیه – قیمت ها – پایتخت – آنلاین – همشهری – اختلاف – تیرماه – تهران – تولید – گزارش – داخلیمنبع