خودروهای مونتاژی زیر ذره بین می روند

اکو ایران : قیمت محصولات مونتاژی در بازار چند برابر قیمت جهانی است.

 

رحیم زارع ادامه داد: قیمت خودروهای مونتاژی چینی، در آن کشور آسیایی معقول و به‌ صرفه است، اما زمانیکه در کشور ما مونتاژ می‌شوند، چندین برابر ارزش واقعی به فروش می‌رسد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه مردم از ضعف در نظارت بر قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی گلایه‌مند هستند و سازمان حمایت از مصرف‌کننده باید با نظارت دقیق از سوءاستفاده جلوگیری کند، تصریح کرد: از آنجا که با واردات خودرو انحصار بازار از بین می‎‌رود، این خودروها نیز به قیمت واقعی خودشان برمی‌گردند.

بازار خودروی کشور بعد از ممنوعیت واردات خودرو در سال 97 بیش از پیش انحصاری شد. ایران خودرو و سایپا حدود 90 درصد بازار را در اختیار گرفتند و باقی آن را نیز محصولات تولیدی خودروسازان خصوصی به قرق خود در آرود. قفل شدن در ورود خودرو سبب شد تا محصولات مونتاژی که در خطوط تولید خودروسازان خصوصی حضور دارند به نوعی جای خالی محصولات وارداتی را پر کرده و مصرف کنندگانی که قصد خرید محصولات داخلی را نداشتند به سمت بازار محصولات مونتاژی سوق پیدا کنند. اعلام قیمت محصولات شرکت های خصوصی در مبدا و مقایسه آن با قیمت همین محصولات در بازارهای بین المللی سبب شد تا مصرف کنندگان به قیمت های اعلامی از سوی خودروسازان خصوصی انتقاد کنند. مقایسه قیمت این خودروها در بازار داخلی و نرخ ارز بازار آزاد (حدود 31 هزار تومان) نشان می دهد قیمت این خودروها با نرخ ارزی حدود 50 هزار تا 60 هزار تومان قیمت گذاری شده است. اما فراموش نکنیم که این شرکت ها خصوصی هستند و سیاست گذار کلان نمی تواند همانند دو خودروساز بزرگ کشور قیمت محصولات را به آنها دیکته کند. به نظر می رسد به جای دخالت در قیمت گذاری محصولات مونتاژی باید با عملیاتی کردن هر چه سریع تر واردات این امکان را مهیا کرد تا قیمت ها در بازار از حالت حبابی خارج شده و قیمت ها خودروها، چه داخلی، چه مونتاژی و چه وارداتی واقعی شود.

 منبع

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به دلیل ممنوعیت واردات خودرو طی سال‌های اخیر، خودروهای خارجی مونتاژی توانسته‌اند بازار را به دست گرفته و با قیمت‌های عجیب و بالا عرضه شوند.

به گزارش خانه ملت،نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس افزود: به دلیل ممنوعیت واردات خودرو طی سال‌های اخیر، خودروهای خارجی مونتاژ داخل توانسته‌اند بازار را به دست گرفته و با قیمت‌های بالا عرضه شوند.