خودروسازان به فروش قسطی روی آوردند | قیمت خودرو در بازار می شکند؟

میزان تقاضای یک میلیون و 500تخیلی و شعاری است.

در این شرایط انتظارات تورمی در ذهن دلال وجود دارد و از سوی دیگر بازار رهاست و خودروساز می داند با هر قیمتی فاکتور کند، می فروشد، پس در چنین شرایطی هرگز به سمت اصلاح فرایندهای خود نمی رود مگر اینکه یا دلار پایین بیاید و باثبات شود و یا واردات خودرو به مقدار مؤثر باز شود.

4درصد افزایش یافته و در مجموع 477هزار دستگاه خودرو سواری تولید شده است، این آمار نشان می دهد شرکت های خودروسازی در نیمه نخست امسال ماهانه 79هزار و 500دستگاه خودرو سواری تولید کرده اند و چنانچه همین روند تا پایان سال حفظ شود جمع کل تولید شرکت های خودروسازی در بهترین شرایط به مرز یک میلیون دستگاه می رسد.

اقدام هوشمندانه با اینکه روی آوردن دوباره خودروسازان به فروش قسطی خبر خوبی برای متقاضیان واقعی خودرو محسوب می شود، کارشناسان بازار و صنعت خودرو نیز به مانند مدیر صنایع داخلی وزارت صمت بر این اعتقادند که این کار دست کم فعلا تأثیر عمیقی بر بازار ندارد، اما می تواند دسترسی اقشار متوسط به خودرو را آسان تر کند.

به اعتقاد این کارشناس بازار خودرو، با واردات هزار یا 2هزار دستگاه خودرو در بازار اتفاقی نمی افتد و باید حداقل 60تا 100هزار دستگاه خودرو وارد شود تا بتواند روی قیمت در بازار تأثیرگذار باشد که در این صورت خریداری برای خودروساز ایرانی وجود نخواهد داشت و تولیدات آنها روی دستشان می ماند.

لذا خریدار و فروشنده در بازار باید با سامانه های معاملات خودرویی که هرگز ایجاد نشده، رصد و انگیزه دلالی از بازار گرفته شود تا خودبه خود قیمت خودرو پایین بیاید.

رقم 1.

انگیزه دلالی باید از بین برود مرتضی مصطفوی افزود: تصور خودروساز و وزارت صمت این بود که با قرعه کشی می تواند بازار را کنترل کند درصورتی که ما بارها اعلام کردیم این روش اشتباه است و مشکل بازار تقاضای سفته بازی است که یکباره برای 20هزار خودرو 10میلیون نفر صف می کشند که بیش از 80درصد این تعداد دلال هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، روز گذشته یکی از شرکت های خودروساز دوباره شیوه فروش قسطی را کلید زد.

تأثیر بر بازار زیاد نخواهد بود این کارشناس با کم تأثیر خواندن فروش اقساطی بر قیمت های بازار افزود: اصلی ترین دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار نوسانات نرخ دلار است و ربطی به خودروساز ندارد.

مرتضوی اضافه کرد: بازار خودرو انحصاری و نرخ دلار رو به بالاست.

تا پیش از شکل گیری تقاضای کاذب در بازار و سرمایه ای شدن خودرو فروش قسطی یکی از شیوه های معمول فروش محصولات خودروسازان بود اما در سال های اخیر شرایط تغییر کرد و نه تنها دیگر خبری از فروش اعتباری نبود، – خودروسازان به فروش قسطی روی آوردند قیمت خودرو در بازار می شکند؟ ” تا پیش از شکل گیری تقاضای کاذب در بازار و سرمایه ای شدن خودرو فروش قسطی یکی از شیوه های معمول فروش محصولات خودروسازان بود اما در سال های اخیر شرایط تغییر کرد و نه تنها دیگر خبری از فروش اعتباری نبود، بلکه با به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا، قرعه کشی و تشکیل صف خرید به شیوه غالب فروش تبدیل شد.

میزان افزایش درآمد مردم نهایتا 30درصد و میزان افزایش قیمت خودرو 100 تا 200درصد بوده است، از سوی دیگر دهک های یک تا 4 به ندرت خریدار خودروهای بالای 200میلیون تومان هستند و دهک های 8تا 10نیز سمت خودروهای ایرانی نمی روند، در نتیجه اقشار تأثیرگذار و متقاضی در بازار خودرو، دهک های 5تا 7یعنی طبقه متوسط هستند که درآمد این اقشار نیز متناسب با تورم بالا نرفته است.

عبدالله توکلی لاهیجانی گفت: به تدریج خودروهای دیگر نیز به فرایند فروش اقساطی اضافه خواهند شد و پس از اینکه 50درصد خودروها از فرایند قرعه کشی خارج شدند بدون تردید فروش قسطی تأثیر خود را در بازار می گذارد.

یک کارشناس بازار خودرو در گفت وگو با همشهری با هوشمندانه خواندن اقدام سایپا درباره فروش اعتباری یکی از خودروهای این شرکت، گفت: خودروساز متوجه شده در شرایط رکود تورمی کنونی مردم قدرت خرید ندارند در نتیجه با این کار چند هدف را به طور همزمان پیش می برد؛ نخست اینکه با این کار به افزایش نقدینگی خود کمک می کند، در درجه دوم تلاش می کند شاهین را در مقایسه با رقبایی که ایران خودرو به بازار عرضه می کند جذاب تر کند تا بتواند در غیاب پراید که تولید آن متوقف شده، قدرت مانور خود را در بازار حفظ کند و درنهایت با این کار درصدد کمک به اقشاری است که قدرت خرید پایین تری دارند تا معامله گران بازار خودرو تنها اقشار مرفه یا دلالان نباشند.

وی افزود: زمانی که بازار شرایط خوبی داشت و اقتصاد کلان ما هم ثبات بیشتری داشت، ظرفیت تولید خودروسازان داخلی یک میلیون و 200هزار دستگاه بود که تمام این تولیدات با فاصله بسیار کم در بازار به فروش می رسید درحالی که امروز به خاطر تورم، قدرت خرید مردم کاهش یافته و دیگر این حجم از تقاضا در بازار وجود ندارد.

به اعتقاد این کارشناس صنعت خودرو، تقاضای واقعی بازار خودرو در بهترین شرایط بیش از 600تا 700هزار دستگاه نیست و به همین دلیل است که خودروسازان داخلی با آزادسازی واردات خودرو مخالفند چون به این ترتیب خریداری برای محصولاتشان باقی نمی ماند.

تحلیل های بازار خودرو چندان مستند بر دیتاهای آنلاین نیست چون سامانه ای برای این کار نداریم در نتیجه این تحلیل ها واقع بینانه نیست.

5میلیون اعلام کرد؛ رقمی که در غیاب واردات، باید با تولیدات داخلی تامین شود تا با تراز شدن عرضه و تقاضا فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار حذف شود.

از دیروز فروش شاهین سایپا به صورت قسطی (چکی) آغاز شد و همزمان مدیر صنایع خودرو وزارت صمت از فراهم شدن زمینه های فروش لیزینگی اکثر تولیدات 2 خودروساز داخلی تا سال آینده خبر داد.

این درحالی است که معاون وزیر صمت به تازگی وعده داد در نیمه دوم سال ماهانه 100هزار خودرو فروخته و قرعه کشی بر مبنای ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش حذف خواهد شد.

مصطفوی درباره میزان تولید خودروسازان داخلی گفت: خودروساز به دلیل تحریم، نقدینگی و همچنین ظرفیت های تولید، محدودیت دارد و از یک حدی بیشتر نمی تواند تولید کند، اما از سوی دیگر میزان تقاضای واقعی بازار خودرو رقمی نیست که اعلام می شود.

5میلیون تقاضا، تخیلی است آمارها نشان می دهد، میزان تولید خودروهای سواری در نیمه دوم سال 11.

بارها اعلام کردیم که متولی بازار خودرو وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی است که باید با ابزارهای نظارتی و مالیاتی نقدینگی سرگردان در بازار خودرو را جمع کند و این مقوله ربطی به وزارت صنعت و خودروساز ندارد.

منطقی همچنین در ابتدای امسال میزان تقاضا در بازار خودرو را 1.

خبر جدید وزارت صمت درباره فروش اقساطی خودروها کدام محصولات سایپا و ایران خودرو لیزینگی فروخته می شوند؟
کلید واژه ها: خودرو – فروش – فروش قسطی – خودروساز – خودروسازان – بازار – قیمت خودرو – یکی از – شرکت های خودروساز – شیوه – اعتباری – محصولات – سرمایه – شاهین سایپا – شرایط – تغییر – معمول – وزارت صمت – خبری – قیمت – گیری – دیگر – کاذب – قرعه کشی – صف خرید – همشهری – شاهین – گزارش – صنایع – تشکیلمنبع