خبر جدید و مهم درباره زمان ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه

در حقیقت افزایش قیمت خودرو طی سال‌های گذشته و به‌ویژه از سال ۱۳۹۷ موجب شده که قدرت خرید خانوار در بازار خودرو به‌شدت کاهش پیدا کند. اما در نقطه مقابل غالب تقاضا قرعه‌کشی خودرو، تقاضای سوداگری است. بنابراین باید بین دو تقاضای مصرفی و تقاضا سوداگرانه تفاوت قائل شویم.

 منبع

بازار خودرو در حالی در رکود کامل به سر می‌برد و فعالان بازار از کاهش شدید تعداد معاملات می‌گویند که شاهد تقاضا بیش از ۶میلیون نفری در قرعه‌کشی ایران خودرو در مرحله سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه بودیم.

سخنگوی وزارت صمت امروز ۳۰ شهریور در نشست خبری خود با بیان اینکه تولید خودرو در نیمه دوم سال افزایش ۵۰درصدی را تجربه می‌کند،‌ گفت: فروش خودرو در سامانه یکپارچه ماهانه خواهد بود و در هر مرحله ۱۰۰ هزار دستگاه عرضه می‌شود. همچنین قالیباف از پایان قرعه‌کشی خودرو تا پایان امسال خبر داد.

سخنگوی وزارت صمت گفت: از این به بعد هر ماه قرعه‌کشی برگزار و ۱۰۰ هزار خودرو در آن عرضه می‌شود. اما به تدریج طرح‌های قرعه کشی از رده خارج می‌شود.پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده همه خودروهای سایپا و در ایران خودرو، تارا به عنوان اولین خودرو در یک تا دو ماه آینده از قرعه‌کشی خارج خواهد شد.

کارشناسان دلیل اصلی این موضوع را قیمت‌گذاری دستوری می‌دانند. جایی که قیمت مصوب از یک سو فاصله چند ده میلیونی با بازار دارد و از سوی دیگر،‌ با تحمیل زیان به خودروسازان از کیفیت و کمیت تولید خودرو می‌کاهد و همین موضوع به تشدید ناترازی بازار خودرو می‌انجامد.

امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه، امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت در نشست خبری بیان کرد که قرعه‌کشی خودرو هر ماه برگزار خواهد شد و در هر مرحله ۱۰۰هزار دستگاه خودرو عرضه می‌شود. البته قالیباف تاکید کرد که از پایان امسال قرعه‌کشی خودرو برای تمام محصولات پایان خواهد یافت.

 قرعه‌کشی خودرو تا پایان سال جاری برقرار خواهد بود و در پایان امسال این روند خرید خودرو تمام می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه در نیمه دوم سال شاهد افزایش ۵۰درصدی تولید خودرو در کشور خواهیم بود، تاکید کرد که با این افزایش تولید و کاهش تقاضای سوداگرانه،‌ اختلاف قیمت بازار و کارخانه کاهش خواهد یافت.