خبر جدید درباره بسته دولت برای کسب‌وکارهای اینترنتی

به گزارش منیبان، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز سه شنبه (۳ آبان) در نشست خبری، اظهار داشت: دولت سیزدهم تلاش کرد در کنار اصلاح اقتصادی، از تصمیمات اقتصادی که می‌تواند شتاب‌زده باشد تا حد زیادی پرهیز کند و تا حد ممکن به ریل سیاستی اعلامی به ویژه اقتصاد عمل کند تا بخشی از اعتماد از دسته رفته را بازگرداند.

وی افزود: امروز ادعا نمی‌کنم ۱۰۰ درصد اقدامات بدون هیچ ایرادی منطبق بر نقشه است، اما دستگاه‌های اجرایی در تلاش هستند و برخی اتفاقات هم رخ داد و لازم بود تصمیمات موضعی گرفته شود.

وی افزود: تولید برق ۶ هزار مگاوات افزایش داشته و این عدد یعنی ۳ برابرِ سال پایانی دولت قبل، در سال اول دولت سیزدهم افزایش داشته‌ایم. ابرپروژه‌های انتقال آب در حال انجام است و آغاز عملیات ۳۲ پروژه صنعتی با ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در ۱۱ استان انجام می‌گیرد. هم‌چنین ترانزیت کالا بیش از ۲۰ درصد رشد داشته و از ثمرات سیاست همسایگی است.

وی عنوان کرد: ضمنا هم‌اکنون نتایج حذف ارز ترجیحی بروز می‌کند؛ افزایش خرید تضمینی موجب شد ۳ میلیون تن تولید گندم در کشور افزایش یابد و ۲.۷ میلیون تن هم کاهش این کالا را داشتیم. در سال زراعی قبل، بابت خرید تضمینی حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شده بود و در سال جدید به بیش از ۸۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و نشانه‌ای از حمایت دولت از کشاورزی است. در ماه‌های اخیر ضریب خودکفایی تولید غلات در کشور افزایش داشته و واردات کالاهای اساسی در مقایسه نیمه اول امسال نسبت به سال گذشته شاهد کاهش ۳۰ درصدی هستیم.

وی افزود: نرخ بیکاری در تابستان امسال به ۸.۹ درصد رسیده است برخی قائل هستند کاهش بیکاری ناشی از نرخ مشارکت است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد افراد فعال اقتصادی در تابستان امسال ۲۱۱ هزار نفر افزایش داشته و به ۲۶ میلیون نفر رسیده و تعداد افراد دارای شغل در کشور ۳۷۰ هزار نفر افزایش داشته و جمعیت بیکار از ۱۵ ساله به بالا و بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه به ۹۵۵ هزار نفر کاهش یافته است.

دولت پشت کسب و کارهای اینترنتی هست

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره واردات خودرو بیان کرد: وزارت صمت مشغول مقدمات اجرایی واردات خودرو هست؛ حرکت کردن به سمت بازارهای ثابتی به نفع مردم است و مردم برنده این عرصه خواهند بود؛ جهت‌گیری ما این است که انحصاری برای کسی ایجاد نشود و شرکت‌هایی که بتوانند واردات را انجام دهند و امیدواریم در روزهای آینده امکان ثبت سفارش فراهم شود.
منبع

خاندوزی گفت: در شهریور پارسال، تورم ماهیانه ۳.۹ بود و در مدت مشابه امسال به ۲.۲ درصد رسید. مجموع تورم مهرماه ۳ درصد افزایش داشته و بخشی از آن ناشی از افزایش اجاره بها و برخی اقلام بوده است؛ وضعیتی تورمی از نظر دولت مقبول نیست و آقای رییس‌جمهور هم تاکید داشته‌اند که تا پایان سال اولویت اقتصاد کلان دولت ثبات و مهار تورم باقی بماند و دستگاه‌های متخلف هم باید پاسخگو باشند.


خاندوزی بیان کرد: متاسفانه در اواخر شهریور و اوایل مهرماه به جهت فضایی که آشوبگران ایجاد کرده بودند به برخی کسب و کارهای مجازی داشتیم و متاسفانه درآمد بسیاری از این افراد به شکل منفی تحت تاثیر قرار گرفت و در دولت جلسات متعدد تشکیل شده و دولت پشت کسب و کارهای اینترنتی هست و وظیفه خود می‌داند این جمع قابل توجه مردم را حمایت کند. همچنین امشب وزیر ارتباطات جزییات بسته مصوب دولت را اعلام خواهد کرد.

سخنگوی اقتصادی دولت خاطر نشان کرد: سیاست همسایگی و عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای موجب شده اگر در سال گذشته ۴۰ درصد اول صادرات را داشته باشیم، در شش ماهه‌ی اول امسال ۱۳ درصد افزایش داشته است. مردم چندسال پرفشار از نظر تورمی را پشت سر گذاشته‌اند و مردم در حوزه تورم به‌جا گله دارند و تلاش دولت این بوده موتورهای خلق تورم را مهار کند؛ رشد نقدینگی شهریورماه امسال ۳۵.۳ درصد کاهش داشته و این‌ها شواهدی است که حرکت جدی دولت برای کنترل تورم یک حرف نیست و با جدیت دنبال می‌شود.

سخنگوی اقتصادی گفت: امیدواریم در تابستان ۱۴۰۱ نسبت به فصل بهار شاهد افزایش رشد تولید باشیم، میزان تولید صنایع بزرگ اقتصاد نسبت به پارسال حدود ۶ درصد افزایش داشته است. نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین‌آلات از ۳.۸ به ۵.۸ درصد رسیده؛ تورم تولیدکننده که بیش از ۸۰ درصد در شهریور ۱۴۰۰ بود به ۴۲ درصد رسید و البته هنوز مطلوب نیست و باید بیش از این تلاش کرد.