برخی به پیشواز مخالفت با واردات خودرو رفتند؛ می گویند با 10 هزار دلار چه خودرو هایی می خواهد وارد کشور شود؟ / زیان خودروسازان با افزایش قیمت جبران می شود؟


تا این لحظه هیچ درخواستی برای واردات خودرو از هند و برزیل در وزارتخانه وصول نشده است.

 واردکنندگان تاکنون با برند های خوب اروپایی و کره ای در رده خودرو های اقتصادی بین 10 تا 20 هزار دلار مذاکره کرده اند که خودرو های بسیار باکیفیت است که می توانند .

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک اقتصادی؛ امید قالیباف در نشست خبری در خصوص قرعه کشی خودروها با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون بیش از 500 هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان شده، در حالی که در مدت زمان پارسال، این رقم 390 هزار دستگاه بوده، تصریح کرد: در نیمه دوم سال 50 درصد خودروسازان افزایش تولید خواهند داشت.

در خصوص واردات نیز تاکنون 200 درخواست واردات خودرو به دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت ارسال شده که عمده این درخواست ها ناقص و بدون توجه به الزامات آیین نامه واردات بوده است.

در این زمینه افراد و شرکت ها را به وزارتخانه خواسته ایم تا فراینده مربوطه را تکمیل کنند؛ بنابراین، برخی درخواست کنندگان خواستار تمدید مهلت واردات شدند و ممکن است قدری بیشتر به طول بینجامد.

سخنگوی وزارت صنعت تصریح کرد: برخی در جامعه به پیشواز مخالفت با واردات خودرو رفتند، به طوری که می گویند با 300 میلیون تومان یا 10 هزار دلار چه خودروهایی می خواهد وارد کشور شود؟ وی اظهار داشت: به صراحت اعلام می شود تا این لحظه هیچ درخواستی برای واردات خودرو از هند و برزیل در وزارتخانه وصول نشده است.

واردکنندگان تاکنون با برندهای خوب اروپایی و کره ای در رده خودروهای اقتصادی بین 10 تا 20 هزار دلار مذاکره کرده اند که خودروهای بسیار با کیفیت است که می توانند استانداردهای 85گانه ما را پاس کنند.

سخنگوی وزارت صمت در ادامه در خصوص جزییات لایحه اسقاط خودرو با اشاره به تصویب دو فوریت لایحه اصلاح ماده 10 قانون ساماندهی صنعت خودرو، گفت: تا سال گذشته، رکوردهایی تا 150 هزار دستگاه در سال اسقاط خودرو نیز ثبت شده بود، اما به تدریج کاهش یافت، به گونه ای که از ابتدای امسال تا امروز، فقط 15 هزار دستگاه خودرو اسقاط شده است.

تشویق ها و تنبیه های در نظر گرفته شده تاکنون نتوانسته اثرگذاری لازم را در این زمینه داشته باشد، از سوی دیگر پلیس نیز جلوی تردد خودروهای فرسوده را نمی گیرد و قیمت های آنها نیز افزایش یافته است؛ بنابراین، شاهد انباشت خودروهای فرسوده در کشور هستیم.

به گفته وی، اکنون حدود 3.

5 میلیون دستگاه خودرو فرسوده و 9 میلیون دستگاه موتورسیکلت فرسوده در شهرها وجود دارد و هر چند در قانون مقرر شده بود، تولیدکنندگان 25 درصد تولیدات خود را صرف گواهی اسقاط کنند، در مجموع این رویه قفل و منجر به افزایش قیمت گواهی اسقاط در سال های اخیر شده بود؛ لایحه ای که روز گذشته وزیر صمت در مجلس از آن دفاع کرد و مصوب شد، به خودروساز می گوید به ازای قیمت هر خودرو یک درصد ارزش آن را به صندوق محیط زیست واریز کند تا از محل آن به دارندگان خودروهای فرسوده تسهیلات داده شود.

وکیل مدافع صنعت خودرو نیستیم سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه از نظر این وزارتخانه کیفیت خودروها قابل قبول نیست، تاکید کرد: وزارتخانه نقش وکیل مدافع صنعت خودرو را ندارد؛ اما ساز و کارها و کمک هایی طراحی شده تا ارتقای کیفیت محصولات آنها اتفاق بیفتد.

قالیباف بیان داشت: در خصوص کیفیت خودرو پروژه های کوتاه مدت و بلندمدت طراحی شده که برای کوتاه مدت، پروژه هایی باید تعریف شود که ناظر بر رفع عیوب محصولات باشد، اما برای بلندمدت ایجاد پلتفرم های جدید خودرویی که محصولات آنها در سال 1403 و 1402 وارد بازار خواهد شد.

سخنگوی وزارت صنعت یادآور شد: در نمایشگاه اتومبیلیتی مسکو، شاهد انعقاد 700 میلیون یورو تفاهم نامه بین خودروسازان و قطعه سازان ایرانی و روسی و مطرح شدن صادرات خودروهای شاهین و تارا به این کشور بودیم که ناظر بر ارتقای کیفی محصولات ایرانی است.

وی همچنین از تولید و ورود خودروی اقتصادی داخلی از نیمه دوم 1402 به بازار خبر داد و گفت: این خودرو که حاصل هم افزایی و تعامل ایران خودرو، سایپا و قطعه سازان درجه یک کشور است، در حد و اندازه کلاس خودروهای اقتصادی روز جهان است.

قالیباف همچنین در خصوص افزایش قیمت خودروهای داخلی گفت: گفته می شود خودروسازان با زیان انباشته مواجه هستند، اما سوال این است که آیا این زیان باید با افزایش قیمت خودرو و از جیب مصرف کنندگان پرداخت شود یا خودروسازان باید به اصلاح ساختار خود بپردازند؟ وی تاکید کرد: تا زمانی که خودروسازان گام های اساسی برای اصلاح ساختارهای خود برندارند نمی توان انتظار داشت که با افزایش قیمت زیانشان را جبران کنند، هرچند اقداماتی در راستای اصلاح ساختارها انجام گرفته است.

افزایش هزینه های خودروسازان به سازمان حمایت اعلام و در ستاد تنظیم بازار مطرح می شود و در صورت موافقت این ستاد اجازه افزایش قیمت خواهند یافت.

استیضاح وزیر صمت مطرح نیست سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درخصوص استیضاح وزیر صمت تصریح کرد: این مساله به هیچ عنوان مطرح نیست و شاید برخی نمایندگان مجلس انتقاداتی به برخی موارد داشته باشند، اما این موضوع را نباید به پای کل مجلس گذاشت.

وام لوازم خانگی به کجا رسید؟ سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به سوال ایسنا درباره وام لوازم خانگی گفت: خبرنگاران و زوج های جوان در حال حاضر می توانند برای دریافت وام لوازم خانگی به سایت توان خرید مراجعه و بعد از تایید ثبت نام به بانک مراجعه کنند.

البته برای خبرنگاران ابتدا از وزارت ارشاد استعلام گرفته و سپس مراحل بعدی انجام می شود.

شفاف سازی رمزارزها این مقام مسئول در ادامه درباره شفاف سازی رمزارزها گفت: دولت مصوبه برای شفاف سازی رمزارزها ارائه کرده، اما تغییرات جزیی داشته و بنابراین هنوز ابلاغ نشده است.

در ماه 440 بیتکوین به صورت مجاز و چهار برابر این رقم به صورت غیرمجاز استخراج می شود که شفافیت در این فرآیند نیست.

آیین نامه اخیر به دنبال شفاف سازی است.

بر اساس آن سامانه ایجاد می شود و افرادی که می خواهند با رمزارز واردات کنند، در آن اظهار می کنند.

این افراد به عنوان مشوق از مالیات معاف هستند.

5040 محدوده اکتشافی تا دو هفته دیگر واگذار می شود سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از واگذاری 5040 فقره محدوده اکتشافی، پروانه اکتشاف، گواهی کشف، پروانه بهره برداری و معادن متروکه تا دو هفته دیگر خبر داد و گفت: این واگذاری تا دو هفته دیگر در 31 استان و جنوب استان کرمان در چهار گروه هشت استانی برگزار خواهد شد.

وی گفت: صلاحیت فنی و مالی افرادی که می خواهند در این مزایده شرکت کنند، از امروز در سامانه وزارت صمت در قسمت کاداستر معدن احصا شده است.

مزایده معادن یاد شده 2.

5 ماه طول می کشد که سبب رشد بخش معدن در شش ماهه دوم سال خواهد شد.

قالیباف همچنین در خصوص حقوق دولتی معادن گفت: حقوق دولتی، هوشمند و الکترونیکی طراحی شده و اکنون 35 درصد معادن از این ساز و کار استفاده می کنند تا دو هفته دیگر 100 درصد معادن از آن استفاده خواهند کرد.

همچنین به معدنکاران الزام شده تا زمانی که ظرفیت هپکو پاسخگوی نیاز آنهاست، باید از آن خریداری کرده و بقیه نیازهایشان را وارد کنند.

به گفته سخنگوی وزارت صنعت با در نظر گرفتن متوسط عمر 30 سال به عنوان سن فرسودگی، 5500 دستگاه ماشین آلات معدنی نیاز است، اما اگر عمر فرسودگی به 20 سال کاهش یابد، بیش از 10 هزار دستگاه ماشین آلات معدنی مورد نیاز است، این در حالی است که توان تولید هپکو، کمتر از 1000 دستگاه است.

نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با کاهش حقوق ورودی ماشین آلات معدنی موافقند.

کلید واژه ها: خودرو – واردات خودرو – واردات – درخواست – خودروسازان – هزار – اقتصادی – دستگاه – افزایش – افزایش تولید – افزایش قیمت – ارسال – وزارت – وزارتخانه – وزارت صمت – نشست خبری – دلار – بیش از 500 – مدت زمان – قرعه کشی – خودرویی – مشتریان – اروپایی – خودروها – قالیباف – مذاکره – مخالفت – پیشواز – تابناک – کره ایمنبع