ایران در ارمنستان خودرو می سازد | موافقت اولیه برای احداث


موافقت اولیه برای احداث خط تولید خودروی ایرانی در ارمنستان انجام شده که بر اساس این موافقتنامه، طرح توجیهی آن آماده می شود.

– رییس سازمان توسعه تجارت ایران از ایجاد خط تولید خودروی ایرانی در ارمنستان با هدف صادرات به کشورهای حوزه اوراسیا خبر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، علیرضا پیمان پاک اظهار کرد: در این باره یک خودروساز ایرانی و یک سرمایه گذار از طرف ارمنستان اعلام آمادگی کرده اند که این موضوع از طریق وزارت اقتصاد ارمنستان و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ایران در حال پیگیری است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: موافقت اولیه برای احداث خط تولید خودروی ایرانی در ارمنستان انجام شده که بر اساس این موافقتنامه، طرح توجیهی آن آماده می شود.

پیمان پاک با بیان اینکه در حوزه همکاری های خودرویی با ارمنستان تهاتر انجام نمی شود، ادامه داد: بخش خصوصی ارمنستان، خودرو را از ایران خریداری و در بازار این کشور عرضه می کند.

وی با بیان اینکه خودروهای صادر شده به ارمنستان محصول شرکت ایران خودرو هستند، گفت: تاکنون سفارش گذاری 200 دستگاه خودرو به ارمنستان انجام شده و در مرحله نخست صادرات خودرو به صورت آزمایشی بوده است و منتظریم که نتایج آن دیده شود.

پیمان پاک افزود: در روند صادرات آنچه اهمیت دارد شبکه خدمات پس از فروش و در دسترس بودن قطعات است؛ از این رو با هماهنگی بخش خصوصی ارمنستان مقرر شد بعد از ارسال تعداد مقرر شده در مرحله نخست، شاهد افزایشی شدن روند صادرات خودرو به این کشور باشیم.

پیمان پاک با اشاره به اینکه ارمنستان جزو کشورهای حوزه اوراسیا است و تعرفه تجاری به این کشورها پرداخت نمی کند، ادامه داد: امیدواریم که از این فرصت نهایت استفاده را ببریم و بتوانیم ارمنستان را به قطب تولید و صادرات کالاها و محصولات ایرانی تبدیل کنیم.

رییس سازمان توسعه و تجارت ایران همچنین در این باره که آیا زمینه تهاتر کالا از ایران به ارمنستان فراهم شده است؟ گفت: هم اکنون گاز و برق تهاتر می شود و وزارت اقتصاد ارمنستان در حال فراهم کردن شرایطی است که در سایر کالاها بتوان فرآیند تهاتر را دنبال کرد.

فهرست کالاهای مورد نیاز دو کشور بررسی و نهایی و بسترهای مالی معین شده است و در سفری که به زودی به ارمنستان خواهیم داشت موافقنامه امضا و عملیات تهاتر با این کشور اجرایی می شود.

کلید واژه ها: ارمنستان – تولید خودروی ایرانی – سازمان توسعه تجارت ایران – ایران – خودروی ایرانی – خودرو – سازمان توسعه تجارت – موافقت – ایرانی – خط تولید – وزارت صنعت، معدن و تجارت – تجارت ایران – رییس سازمان – صنعت، معدن و تجارت – تولید – تجارت – اقتصاد ارمنستان – سازمان – وزارت اقتصاد – سرمایه گذار – توسعه – احداث – پیمان – وزارت – بخش خصوصی – خودروساز – رییس – حوزه – اساس – خریداریمنبع