انتشار اسامی ۹ خودروی جدید داخلی

توکلی لاهیجانی با اشاره به جزئیات آمار هفته ماهه تولید خودرو، گفت: در این مدت 545 هزار دستگاه خودروی سواری (رشد هفت درصدی)، 62 هزار و 90 دستگاه وانت (رشد 47 درصدی)، یک‌هزار و 761 دستگاه ون (رشد 454 درصدی)، یک‌هزار و 231 دستگاه مینی‌بوس و اتوبوس (رشد 37 درصدی) و 15‌هزار و 893 دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده (رشد 187 درصدی) در کشور تولید شد.

توکلی لاهیجانی خاطرنشان کرد: در سال 1401 گونه‌های مختلف بر روی پلتفرم اقتصادی مشترک سایپا و ایران خودرو مشتمل بر گونه برقی و همچنین دو محصول هاچ بک و SUV بر روی پلتفرم sp0 عرضه خواهد شد.

8- وانت آریسان سه منطبق بر استانداردها شرکت ایران خودرو

 

رشد 319 درصدی تولید خودروی کامل تا پایان مهرماه

وی اظهار داشت: در محصول اقتصادی مدنظر که با توان مهندسان ایرانی در یک شرکت دانش‌بنیان داخلی طراحی انجام شده است، خودرویی با مصرف سوخت زیر پنج لیتر در صد کیلومتر طراحی شده است و البته در این خانواده محصول خودروی برقی ارزان نیز در حال طراحی و تکوین در یک شرکت دانش‌بنیان داخلی دیگر است.

9- وانت اختصاصی گروه سایپا منطبق بر استانداردها و فیس لیفت‌های محصولات جاری (مدل‌های سال) به منظور ارتقا استانداردها.

این مقام مسول وزارت صمت یادآور شد: تا پایان مهرماه امسال 234 هزار دستگاه خودروی کامل در ایران خودرو و 233 هزار دستگاه خودروی کامل در سایپا تولید شد که سال گذشته این ارقام به ترتیب 21 هزار دستگاه و 91 هزار دستگاه بوده است.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت بیان‌داشت: در هفت‌ماهه امسال 626 هزار و 452 دستگاه خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه پارسال (تولید خودروی ناقص و کامل) رشد 12 درصدی نشان می‌دهد، با این حال مقایسه تولید خودروی کامل نشان‌دهنده رشد 319 درصدی است.

وی ادامه‌داد: در حوزه موتورسیکلت نیز با همراهی انجمن موتورسیکلت‌سازان ایران در هفت ماهه امسال 239 هزار دستگاه تولید شده و انتظار می‌رود این رقم تا پایان سال به حدود نیم میلیون دستگاه برسد؛ موضوعی که می‌تواند زمینه‌ساز نوسازی ناوگان موتورسیکلت کشور باشد.منبع

توکلی بیان داشت: در شهریورماه سال جاری نمایشگاه تحول صنعت خودرو با تکیه بر دو مفهوم بن‌سازه‌های بومی و هم افزایی در صنعت خودرو با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برگزار شد که طی آن نقشه‌راه آینده صنعت خودرو با تکیه بر بن‌سازه‌های با کیفیت بومی به همراه نمونه محصولات به نمایش گذاشته شد؛ در این بین تمرکز بر چهار بن‌سازه کلیدی برای دستیابی به محصولات باکیفیت با مقیاس اقتصادی تولید مد نظر قرار گرفت.

وی همچنین به رشد تولید خودرو توسط بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: سهم خودروسازان خصوصی در این مدت از هفت درصد در سال گذشته به 15 درصد افزایش یافته است؛ به‌طوری که تا پایان مهرماه امسال 96 هزار دستگاه خودرو تولید کردند و این رقم در مدت مشابه سال گذشته تنها 39 هزار دستگاه بوده است.

5- خودرو TF21 بر پایه پلتفرم به‌روزآوری شده ایران خودرو

وی گفت: بر این اساس در گام دوم برنامه‌های تحولی تلاش شد تا نقصان فقدان بن‌سازه‌های باکیفیت در صنعت خودروی کشور که مالکیت فکری آن در اختیار خودروسازان داخلی باشد مدنظر قرار گیرد.

6-خودروی اطلس بر پایه پلتفرم به‌روزآوری شده ایکس 200 سایپا

این مقام مسول وزارت صمت ادامه داد: در این برنامه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مشتریان در صنعت خودروی کشور که همانا دستیابی به محصول اقتصادی باکیفیت با سازوکار اجرایی به‌روز لحاظ شده و هم اکنون مراحل طراحی و توسعه این پلتفرم توسط دو خودروساز کشور در حال اجرا است.

وی گفت: همچنین امروز تولید خودروی ناقص در دو خودروساز بزرگ کشور به صفر رسیده و تحویل خودرو به مشتریان 30 درصد رشد داشته است.

 4- خودروی آریای اتومات (بر پایه مگا پلتفرم اختصاصی سایپا)

وی خاطرنشان کرد: بنابراین در گام دوم پوست اندازی پلتفرمی صنعت خودروی کشور برای گذار از محصولات فعلی به سمت محصولات با کیفیت که ابتکار عمل تولید آنها در دست شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی باشد آغاز شد و هم‌اکنون توسط معاونت حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت به صورت هفتگی مورد پایش قرار می‌گیرد.

7- خودروی سهند بر پایه پلتفرم به‌روزآوری شده ایکس 200 سایپا

3- خودروی اختصاصی پارس خودرو p90 بر پایه پلتفرم به‌روز شده ال90 و قطعات کاملاً بومی

بدین ترتیب در سال آینده شاهد محصولات جدید به شرح ذیل خواهیم بود:

2- خودروی ری را (کراس اور پلتفرم اختصاصی ایران خودرو)

1-واریانت نخست خودروی اقتصادی سایپا بر پایه پلتفرم خودروی اقتصادی مشترک سایپا و ایران خودرو