افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو | رییس اتحادیه دارندگان

وی با بیان اینکه حذف سامانه یکپارچه فروش خودرو در بازار تاثیری نمی گذارد، افزود: محدودیت عرضه باعث ایجاد فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه شده است.

موتمنی با اشاره به ریزش نرخ خودروهایی که در 2 ماه گذشته افزایش تولید داشتند، افزود: قیمت پژو 207 اتوماتیک مدل 1401 تیرماه با ارز 28 هزار تومانی حدود 567 میلیون تومان بود این در حالیست که امروز همین خودرو با ارز 33 هزار تومانی حدود 478 میلیون تومان بفروش می رسد چراکه تعداد فاکتور کردن این خودرو توسط خودروساز بیشتر شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که ایران خودرو خط تولید سمند و پژو 405 را متوقف کرد این خودروها چند درصد سهم بازار را داشتند و آیا خودروهایی جایگزین آنها خواهد شد؟ خاطر نشان کرد: کیفیت این خودروها قابل توجه نبود همچنین مشکل شماره گذاری نیز داشتند از این رو از رده تولید خارج شدند؛ تولیدکنندگان نیز خودروهای دیگر را جایگزین آنها خواهند کرد.

ایران خودرو فاکتور پژو 206 را چند روزی متوقف کرد و همین مسئله تاثیر خود را در بازار گذاشت و شاهد افزایش نرخ آن در بازار بودیم.

رییس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا روند افزایش قیمت خودرو در هفته های آینده ادامه دار خواهد بود؟ گفت: بازار خودرو نیز تابع عرضه و تقاضاست اگر عرضه بیشتر شود اثر خود را در بازار می گذارد؛ اگر میزان عرضه جوابگوی تقاضا بود فاصله قیمت محصولات شرکت های خودروساز از کارخانه تا بازار حداقل 10 درصد بود نه 100 درصد.

بدون تردید این خودروساز تدارک تولید خودرو جدید را دیده است که تولید 2 خودرو را متوقف کرده است.

رییس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو خاطر نشان کرد: قیمت پژو 207 اتوماتیک مدل 1401 تیرماه با ارز 28 هزار تومانی حدود 567 میلیون تومان بود این در حالیست که امروز همین خودرو با ارز 33 هزار تومانی حدود 478 میلیون تومان بفروش می رسد چراکه تعداد فاکتور .

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از ایلنا، سعید موتمنی از افزایش 5 تا 10 میلیونی قیمت خودرو داخلی نسبت به 2 هفته پیش خبر داد و افزود: تولید خودرو پراید متوقف شده است و پرایدهای موجود در بازار تولید 96 به بعد هستند؛ پراید 131 حدود 187 میلیون تومان، پراید 111 حدود 208 میلیون تومان در بازار عرضه می شود؛ همچنین 206 تیپ دوم 2 هفته پیش حدود 298 میلیون تومان بود اما قیمت این خودرو امروز در بازار به حدود 309 میلیون تومان رسیده است.

این فعال صنفی با اشاره به کاهش تقاضا برای خرید خودرو، گفت: افرادی که نیاز فوری به خودرو دارند برای خرید مراجعه می کنند اما در مجموع در این بازار شاهد جنب وجوش نیستیم.

به عبارت دیگر بین گرانی خودرو و میزان عرضه آن نسبت وجود دارد؛ به عنوان مثال فاصله قیمت از کارخانه تا بازار پژو 206 تیپ 2 حدود 160 میلیون تومان است.

به گفته این فعال صنفی؛ تیبا صندوق دار حدود 200 میلیون تومان و تیبا هاچ بک 208 میلیون تومان در بازار بفروش می رسد.

این فعال صنفی تصریح کرد: خودرو یک کالا مصرفی است که امروز تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده است اگر محدودیت در عرضه نداشتیم قیمت این کالا با کوچکترین نوسان ارزی تغییر نمی کرد.

کلید واژه ها: میلیون – تومان – خودرو – حدود – هزار تومانی – پراید – بازار – قیمت خودرو – قیمت – افزایش – رییس اتحادیه – تولید خودرو – خودرو داخلی – تولید – تیبا هاچ بک – امروز – 2 هفته – هزار – تیبا – نمایشگاه – هفته – اتوماتیک – اتحادیه – فاکتور – تیرماه – تابناک – هاچ بک – گزارش – داخلی – متوقفمنبع

موتمنی ادامه داد: اگر اجازه واردات با تعرفه پایین داده می شد اثرات مثبت آن را در بازار خواهیم دید تا این تاریخ وزارت صمت جزییاتی از نحوه واردات خودرو اعلام نکرده است؛ اگر جزییات آن مشخص شود می توانستم اظهارنظر کنم که خودرو 10 هزار دلاری با چه نرخی به دست مصرف کننده نهایی در ایران می رسد.