اعلام زمان ورود خودروی ارزان به بازار | قیمت خودروی اقتصادی چقدر است؟

مجموع تولید صنعت خودرو هم اکنون تا 900هزار دستگاه است درحالی که میزان تقاضا 1.

توکلی افزود: در تولیدات شرکت های خودروساز خارجی، معماری خودرو متفاوت است و فضایی که موتور در آن قرار می گیرد و میزان ارتفاعی که از سطح زمین دارد، اجازه می دهد محصول سبک تر باشد و در زمان تصادف انرژی کمتری به آن وارد شود، استراتژی حاکم در این پروژه نیز به لحاظ طراحی معماری به گونه ای است که واریانت های مختلف این محصول قابلیت پوشش دادن استاندارد الزامی داخلی تا یورو ان کپ 3 ستاره را داشته باشند.

این فاصله آماری، افزایش تدریجی قیمت خودرو از سال97 تا امروز را به دنبال داشته و اختلاف قیمت کارخانه تا بازار در برخی از خودروها را به 100درصد رسانده است.

امکان سنجی تولید ارزان تر آمارهای تولید و عرضه خودرو و مقایسه این آمار با حجم تقاضا نشان می دهد دست کم 500هزار دستگاه خودرو در سال باید به تیراژ تولید خودروسازهای داخلی افزوده شود تا بخشی از مشکلات بازار خودرو در بخش قیمت رفع شود.

او زمان تولید آزمایشی محصول این پلتفرم را بهمن1402 و زمان عرضه محصولات آن در بازار را پایان همان سال اعلام کرد.

کلید واژه ها: خودرو – اقتصادی – طراحی – قیمت – پلتفرم – وزارت صمت – تومان – اعلام – شرکت دانش بنیان – مدیرکل – خودروی ارزان – تولید داخلی – تولید – داخلی – صنایع – بازار – پایان – وزارت – دانش بنیان – صنعت خودرو – قدرت خرید – پایان سال – زمان – عرضه – دفتر – عبدالله – خانواده – متناسب – برنامه – همشهریمنبع

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت در این زمینه با اشاره به اینکه توزیع عادلانه در دسترسی به خودرو وجود ندارد، گفت: بیش از 50درصد خانوارها فاقد خودرو هستند که علت آن هم نبود خودروهای اقتصادی در بازار است.

پلتفرم جدید دغدغه ایمنی نخواهد داشت مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صمت در تشریح ویژگی ها و تفاوت های پلتفرم اقتصادی جدید که به افزایش ایمنی خودروهای تولید داخل منجر خواهد شد، گفت: در اغلب خودروهای داخلی معماری به گونه ای است که مسیر جذب انرژی مستقیم به داخل محفظه اتاق هدایت می شود و قاعدتا با تغییر معماری می توان انرژی تصادف را به سمت دیگر بخش های خودرو مستهلک کرد و ایمنی را افزایش داد و ما در پلتفرم جدید علاوه بر اجزای مشترک به دنبال تغییر معماری هستیم.

او اضافه کرد: هم اکنون خودروساز و قطعه ساز قرارداد بلندمدت و تعاملی با هم ندارند ضمن اینکه قطعه سازان یک محصول در طول سال های مختلف تغییر می کنند و واسطه هایی بین قطعه ساز و خودروساز قرار دارد که باعث افزایش قیمت می شوند.

به گفته مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت، کار طراحی خودروی اقتصادی که با همکاری چند گروه و شرکت دانش بنیان مختلف انجام می شود تا پایان فاز طراحی مفهومی پیش رفته ایم و هم اکنون در آستانه شکل گیری زنجیره تامین برای این خودرو هستیم.

او افزود: شاخص هایی نظیر نیروی کار ارزان، انرژی ارزان و نیروی مهندسی فراوان باعث شده تا ما ظرفیت افزایش تولید و رشد صنعت خودرو را نسبت به شرکت های خارجی داشته باشیم.

5میلیون دستگاه در سال برآورد می شود.

توکلی لاهیجانی در پاسخ به سؤال همشهری درباره قیمت پیش بینی شده برای فروش این خودروها، با بیان اینکه دراین طرح ما درباره توسعه یک پلتفرم و یک خانواده محصول صحبت می کنیم، افزود: در تولید یک خانواده محصول، استراتژی قیمت گذاری وجود دارد؛ به این معنا که یک محصول با حاشیه سود کمتر و تیراژ بالاتر و محصول دیگر با حاشیه سود بالاتر و تیراژ کمتر وارد بازار خواهد شد.

قیمت بالای خودرو بخش زیادی از خانوارهای دارای قدرت خرید پایین را از دسترسی به خودرو محروم کرده و روش هایی نظیر قرعه کشی نیز نتوانسته گرهی از این مشکل باز کند.

هدفگذاری تولید 3میلیون دستگاه مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: ما اکنون با تولید سالانه 900هزار خودرو، رتبه هجدهم دنیا در تولید خودرو را داریم و هدف گذاری شده تا به تولید 3میلیون دستگاه در سال برسیم.

او با اشاره به اینکه با پوست اندازی پلتفرمی در صنعت خودرو می توانیم به کیفیت بالاتر برسیم، تأکید کرد: دغدغه ایمنی در پلتفرم جدید وجود نخواهد داشت و واریانت های این پلتفرم به گونه ای طراحی شده اند که در بازه زمانی 15ساله و در 3 مقطع 5ساله، بدون تغییر در طراحی اصلی قابلیت تغییر و نوسازی داشته باشند و حتی ورژن خودروهای برقی نیز برای این پلتفرم پیش بینی شده است.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت قیمت پلتفرم در دست طراحی برای خودروی اقتصادی تولید داخلی را بین 200 تا 250میلیون تومان برای خانواده خودروهای مبتنی بر این پلتفرم اعلام و تأکید کرد: قیمت طرح اولیه این خودرو زیر 200میلیون تومان خواهد بود.

با توجه به استراتژی تبیین شده، این پلتفرم و خانواده محصولات مبتنی بر آن در محدوده قیمت 200 تا 250میلیون تومان عرضه می شوند و قیمت پلتفرم اولیه زیر 200میلیون تومان خواهد بود.

عبدالله توکلی لاهیجانی، روز گذشته در نشست رویداد برنامه تحول صنعت خودرو با تشریح دلایل، الزامات و امکان سنجی طراحی پلتفرم اقتصادی برای تولید و عرضه خودروهایی متناسب با قدرت خرید مصرف کنندگان، جزییات بیشتری را درخصوص زمان عرضه و قیمت نهایی آن اعلام کرد.

خودروی اقتصادی داخلی تا پایان سال 1402 با قیمت زیر 200میلیون تومان وارد بازار می شود.

به گفته توکلی، ما در قوای محرکه ظرفیت تولید برای 2میلیون و500هزار خودرو را داریم و در خط بدنه هم این ظرفیت ها برای رسیدن به هدف 3میلیون دستگاه در سال وجود دارد.

توکلی با تشریح راهکارهایی که می تواند منجر به کاهش هزینه تولید شوند افزود: علاوه بر نوآوری در طراحی که در این زمینه مؤثر است، قراردادهای زنجیره تامین نیز در تولید اقتصادی نیاز به بازنگری دارد.