ابداع پوشش شفاف برای خنک کردن خودرو و ساختمان

 

 

محقق ارشد این پروژه می گوید: با این وجود طراحی موادی که بتوانند همزمان هم نور قابل مشاهده را منتقل کنند و هم گرما را مسدود کنند، کار سختی است زیرا نباید اختلالی در دید ایجاد کنند. «خنک کننده تابشی » که این محققان ابداع کرده اند شامل لایه های متناوب و نازکی از دی اکسید سیلیکون، نیترید سیلیکون، اکسید آلومینیوم روی شیشه است که یک ورقه پلی دی متیل سیلوکسان روی آن قرار گرفته است.

نور ماورابنفش و مادون سرخ خورشید از شیشه پنجره های معمولی گذر می کند و در نتیجه اتاق گرم می شود. محققان برای اجتناب از این امر نوعی پوشش پنجره ابداع کرده اند که می تواند این نوع نورها را مسدود کند.

 

منبع

این پوشش دمای داخل ساختمان را بدون هزینه کردن یک وات انرژی برق کاهش می دهد. طبق تحقیقات پیشین تخمین زده می شد فرایند خنک سازی حدود ۱۵ درصد از مصرف انرژی جهانی را به خود اختصاص دهد.

 با توجه به آنکه دمای هوا در سراسر جهان در حال افزایش است، تقاضا برای تهویه هوا در ساختمان ها نیز بیشتر شده است.

درهمین راستا محققان دانشگاه «کیونگ هی» در کره جنوبی راه حلی برای برطرف کردن این چالش به شکل یک پوشش شفاف برای پنجره یافته اند.

همچنین آنها تصمیم دارند پوشش را طوری تغییر دهند که گرمای ناشی از سطح پنجره را در طول موجی بتاباند که از طریق اتمسفر به فضای خارج گذر کند.

در مرحله بعد محققان با استفاده از ماشین یادگیری توانستند نوع، ترتیب و ترکیب لایه ها را ارتقا دهند. این فرایند طرح پوششی ابداع کرد که پس از تولید عملکرد آن از شیشه های کاهنده گرمای موجود در بازار بسیار بهتر بود.

 

جالب آنکه پوشش مذکور فقط محدود به ساختمان ها نیست. می توان آن را روی شیشه خودرو و کامیون نیز به کار برد تا وسیله نقلیه را خنک نگه داشت.